Exploring secondary mathematics teachers' conceptions of mathematical literacy
Lise matematik öğretmenlerinin matematik okuryazarlığına ilişkin kavrayışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 463568
  2. Yazar: MURAT GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışmanın amacı lise matematik öğretmenlerinin matematik okuryazarlığına ilişkin kavrayışlarını araştırmaktır. Bunu yaparken, birbiriyle ilişkili üç önemli husus ele alınmıştır. Bu hususlar sırasıyla; (i) matematik okuryazarlığı kavramına ilişkin öğretmen kavrayışlarının incelenmesi, (ii) etkili matematik okuryazarlık gelişimine ilişkin öğretmen kavrayışlarının incelenmesi ve (iii) matematik okuryazarlığına vurgu yapan matematik öğretim programına ilişkin öğretmen kavrayışlarının incelenmesidir. Bu çalışmada veriler 2014-2015 bahar döneminde çeşitli okul türlerinde görev yapan 16 lise matematik öğretmeni ile üç farklı aşamada yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Öğretmenlerin matematik okuryazarlığı hakkındaki kavrayışlarını daha derinlemesine incelemek amacıyla, her görüşme araştırmacı tarafından tasarlanmış görevlerle desteklenmiştir. Veri analizi nitel veri analizi yazılımı olan NVivo 10 yardımıyla içerik analizi yöntemi kullanılarak veri toplama süreci ile birlikte başlatılmıştır. Kodlama düzeni başlangıçta kavramsal çerçeve ve araştırma sorularına dayanarak geliştirilmiş daha sonra veri analizinin ilerleyen süreçlerinde daha ayrıntılı bir işleme tabi tutularak genişletilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, matematik okuryazarlığı kavramına ilişkin katılımcı öğretmenlerin kavrayışları; matematik okuryazarlığının doğası, matematik okuryazarlığı için gerekli temel matematik yetenekleri ve matematik ve matematik okuryazarlığı arasındaki ilişki olarak üç kategori altında toplanmıştır. İkinci olarak, etkili matematik okuryazarlığı gelişimine ilişkin katılımcı öğretmenlerin kavrayışları; matematik okuryazarlığı gelişimi önündeki ana engeller ve matematik okuryazarlığı gelişimini sağlayan merkezi alanlar olarak iki kategori altında irdelenmiştir. Son olarak, matematik okuryazarlığına vurgu yapan matematik öğretim programına ilişkin katılımcı öğretmenlerin kavrayışları; matematik okuryazarlığına vurgu yapan matematik öğretim programı önündeki zorluklar ve matematik okuryazarlığı bağlamında önerilen öğretim programı değişiklikleri olarak iki kategori altında ele alınmıştır. Bu çalışmanın bulguları, öğretmenlerin matematik okuryazarlık eğiliminin ve yeterliliklerinin, erken matematik okuryazarlık gelişiminin ve matematik okuryazarlığına vurgu yapan matematik öğretim programının etkili matematik okuryazarlık gelişimi için büyük önem taşıdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study was to investigate secondary mathematics teachers' conceptions of mathematical literacy. In doing so, the following three crucial interrelated issues were addressed: (i) teachers' conceptions of what the notion of mathematical literacy means, (ii) teachers' conceptions of how the development of mathematical literacy could be facilitated, and (iii) teachers' conceptions of what a mathematics curriculum emphasizing mathematical literacy should look like. The data gathered for this study were done by means of semi-structured interviews in three distinct stages with 16 in-service mathematics teachers from various types of secondary schools during the spring semester of 2014-2015. In order to capture more comprehensive understanding of teachers' conception of mathematical literacy, each interview was also supplemented by researcher-designed tasks. The content analysis of data began with the data collection process with the help of the qualitative data analysis software NVivo10. The coding scheme was initially developed relying on the conceptual framework and research questions and then was expanded, and refined, in accordance with an ongoing analysis of the data. The results of this study indicated that teachers' conceptions of the concept of mathematical literacy were identified as the nature of mathematical literacy, fundamental mathematical capabilities for mathematical literacy, and relationships between mathematics and mathematical literacy. Secondly, teachers' conceptions of the effective development of mathematical literacy were classified as barriers to development of mathematical literacy, and central domains for mathematical literacy development. Finally, teachers' conceptions of mathematics curriculum emphasizing mathematical literacy were categorized as challenges in curriculum implementation in the context of mathematical literacy, and recommended curriculum modifications in relation to mathematical literacy. Based on the research findings, teachers' competence and disposition toward mathematical literacy, early mathematical literacy development, and mathematics curriculum emphasizing mathematical literacy understanding were reported to be of paramount importance for effective mathematical literacy development.