Research of phytochemical AMPK activators against obesity and development of dietary supplements
Obeziteye karşı fitokimyasal AMPK aktivatörlerinin araştırılması ve gıda takviyesi geliştirilmesi
- Tez No: 463569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH, PROF. DR. ORHAN ADALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Formda ve sağlıklı bir yaşam tarzı dünyada giderek daha fazla kabul görmüştür. Bu bağlamda, fitokimyasallar üzerine artan ilgiyle, obeziteye karşı diyet takviyeleri geliştirilmesi hız kazanmıştır. Piyasalardaki pek çok tehlikeli ürünün kullanımı, geri döndürülemez sonuçlara hatta ölümlere sebep olmuştur. Bu nedenle, bu çalışma obezite için bilimsel olarak kanıtlanmış gerçek bir besin takviyesi geliştirmeyi amaçladı. AMP-aktive protein kinaz (AMPK) Enerji metabolizmasında bulunan yolak enzimleri üzerinden önemli bir role sahiptir. AMPK, gıda alımı ve enerji harcamalarının düzenlenmesiyle de ilişkilendirilmiştir. Böylece, uygun fitokimyasallar AMPK aktivatörü olarak obeziteden kurtulmayı mümkün kılabilir. Bu çalışmada, seçilen bitkiler Citrus limon (kabuk ve meyve suyu olarak), Berberis integerrima ve Taraxacum bessarabicum halk arasında iştah kesme amaçlı kullanılmaktadır. Özütlenen ve fraksiyonarına ayrılan bu bitkiler, fenolik içerikleri ve ayrıca DPPH ve ABTS yöntemleri ile radikal süpürme kapasiteleri açısından incelendi. Ardından, yüksek radikal süpürme kapasitesi gösteren özütler, adiposit benzeri hücreler (farklılaştırılmış 3T3-L1) üzerinde yapılan muamelelerde kullanıldı. Farklılaştırılmış 3T3-L1 hücrelerindeki AMPK aktivasyonu, floresan ELISA kullanılarak fosforilasyon deneyleri ile izlendi. Buna ek olarak, AMPK protein ekspresyonu nicelikli gerçek zamanlı PCR ile gözlendi. Etil asetat fraksiyonlarına ayrılmış C. limon peel, B. integerrima and T. bessarabicum özütlerinin, 10 µg/mL'ye kadar düşük konsantrasyonlarda etkili AMPK aktivatörleri olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, bu özütler zayıflatıcı diyet takviyeleri geliştirilmesi için uygun olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
A fit and healthy life style has been more and more accepted throughout the world. In that sense, an increasing interest on phytochemicals has been recognized as developing dietary supplements against obesity. Many related products in the markets were hazardous and their uses have caused irremediable results, even in death. For this very reason, this study was intended scientifically to develop a true dietary supplement for obesity. In the energy metabolism, AMP-activated protein kinase (AMPK) has a significant role over the pathway enzymes. AMPK has also been implicated in the central regulation of food intake and energy expenditure. Thus, appropriate phytochemicals as the activators of AMPK might make the recovery possible from obesity. In this study, the selected plants were Citrus limon (as peel and juice), Berberis integerrima and Taraxacum bessarabicum which have been used in folk medicine for appetite suppression. Extracted and fractionated plants examined for their phenolic contents as well as for their radical scavenging capacities through the methods of DPPH and ABTS. The extracts showing high radical scavenging capacity were carried out for the treatments on adipocyte-like (differentiated 3T3-L1) cells. The AMPK activation in the differentiated 3T3-L1 cells was monitored via phosphorylation assay using fluorescence detected ELISA. Moreover, the AMPK protein expression was observed by qRT-PCR. The ethyl acetate fractionated extracts of C. limon peel, B. integerrima and T. bessarabicum were found to be effective AMPK activators at concentrations of as low as 10 µg/mL. Consequently, they can be considered as suitable extracts for the development of fat reducing dietary supplements.