Modeling effects of material properties and composition on ultrasound propagation
Malzeme özelliklerinin ve kompozisyonunun ultrason yayılımı üzerindeki etkilerinin modellemesi
- Tez No: 463571
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ULUDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Chemical Engineering, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Elektronik ve dijital teknolojideki gelişmeler sayesinde ultrasonik metotlar malzeme karakterizasyonunda son on yıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır çünkü geleneksel metotların zaman harcama gibi dezavantajları vardır. Gelişen teknoloji makul güven seviyesinde ve esnek test parametreleriyle yüksek doğrulukta ölçümleri mümkün kılmıştır. Bu çalışmanın amacı ultrasonik cihazın çıktılarıyla modelleme çalışmalarını birleştirip malzeme karakterizasyonu yapmaktır. Bu çalışma üç alt bölüme ayrılmıştır; doğrusal olmayan viskoelastik parametrelerin karakterizasyonu, çözeltilerin derişimlerinin ölçülmesi ve parçacık boyutu ölçümü. Viskoelastik parametreler ultrasonic metotların kullanımıyla ölçülebilmektedir. Ultrasonik ölçümlerin çıktılarını uygun bir şekilde değerlendirebilmek için, bu çıktılar malzeme özellikleriyle ilişkilendirilmelidir. Bu sebeple, viskoelastik özelliklerin karakterizasyonu için sesin viskoelastik ortamda yayılımının modellemesi uygun bir şekilde yapılmalıdır. Bu amaçla bugüne kadar yapılan çalışmalar temel olarak ultrasonun doğal frekansını baz alarak sürekli ses dalgasının viskoelastik ortamda yayılmasını esas almışlardır. Fakat, dalga tekrarlanma frekansını baz alan ve kesikli ses dalgalarının yayılımını inceleyerek malzeme karakterizasyonu bugüne kadar çalışılmamıştır. Yüksek lisans çalışmamızda linear viskoelastik özelliklerin dalga tekrarlanma frekansına bağlı olarak tayini yapılmıştır. Bu çalışmada ise dalga tekrarlanma frekansını temel alan ve doğrusal olmayan viskoelastik parametrelerin tayini için kesikli ses dalgasının viskoelastik ortamlarda yayılmasını inceleyen matemetiksel bir modelleme geliştirimiştir. Viskoelastik model olarak Oldroyd-B modeli kullanılmıştır. Ultrasonik ölçümlerin sonuçları geliştirilen model içerisinde değerlendirilerek CMC/su çözeltilerinin viskoelastik özellikleri belirlenmiştir Ses hızı da derişim tayini için bir araçtır. Fakat sıvı karışımların sıkıştırılabilirlikleri ideal davranıştan önemli ölçüde sapabilmektedir. Bu moleküllerin etkileşimlerine kuvvetli bir şekilde bağlıdır ve sıvı karışımların yapısıyla ilgili önemli bilgiler sağlamaktadır. Bu yüzden, ses hızından derişim ölçümü için termodimanik bir yöntem izlenmiştir. Bu amaçla, volume-translated Peng-Robinson denklemi ses hızından derişim ölçümü için kullanılmıştır. Ayrıca, modelleme çıktılarını doğrulamak için deneysel ölçümler yapılmıştır. Kolloidal dispersiyonların parçacık boyut dağılımı ultrasonik ses ve/veya sönümlenmenin frekansa bağlı fonksiyonu olarak ölçümüyle belirlenebilir. Ölçümler yapıldıktan sonar elde edilen spectra uygun bir matematiksel modelle değerlendirilir. Ultrasonik spektroskopi 10 nm ile 1000 μm arasındaki parçacık boyutlarının ölçümü için ve derişik sistemler için (genellikle ağırlıkça %50'ye kadar) kullanılabilmektedir. Bu teknik pek çok alternatif teknolojiye göre önemli avantajlara sahiptir çünkü opak sistemlerde ve herhangi bir numune hazırlama işlemine gerek kalmadan kullanılabilir. Fakat, viskoelastisite bölümünde olduğu gibi bugüne kadar yapılan çalışmalar ultrasonun doğal frekansını kullanmaktadır. Su sebeple bu çalışmada parçacık boyutu ölçümü için dalga tekrarlanma frekansına dayanan bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ultrasonic methods for material characterization have increasingly been used for the last decades thanks to advances in electronics and digital technologies since conventional methods accommodate several disadvantages like being time consuming. Advanced technology has brought highly accurate measurements with reasonable confidence level, and flexible ultrasonic testing parameters. The aim of this work is to carry out material characterization by combining modeling study and outputs of the ultrasonic device. This study, being both theoretical and experimental, is divided into three subsections; characterization of non-linear viscoelastic parameters, concentration measurement of solutions and particle size measurement by ultrasonic methods. Viscoelastic parameters can be determined by the use of ultrasonic methods. In order to evaluate the output of the ultrasonic measurements properly, these outputs should be related to the material properties. Hence, a proper modeling of sound propagation in viscoelastic medium is necessary for adequate ultrasonic characterization of viscoelastic properties. The earlier studies on this subject essentially dealt with material characterization by the continuous wave propagation in viscoelastic mediums on the basis of base frequency of ultrasound. Nevertheless, material characterization by discrete wave propagation based on pulse repetition frequency has not been investigated apparently, so far. In our M.Sc. study, characterization of linear viscoelastic properties based on pulse repetition frequency is done. Therefore, in this study a mathematical model is developed for investigating the discrete sound propagation in non-linear viscoelastic medium for determination of non-linear viscoelastic parameters. As the viscoelastic model, Oldroyd-B model is applied. Viscoelastic parameters of CMC/water solutions are determined by the evaluation of the ultrasonic outputs in the model developed. Sound velocity is also a tool for the determination of concentration. However, compressibilities of liquid mixtures tend to show important deviations from the ideal behavior. It is strongly dependent on the interactions between molecules and provides valuable information on the structure of liquids. Hence, to interpret the concentration from the sound speed, a thermodynamical approach is followed. For this purpose, volume-translated Peng-Robinson equation of state is used to predict the concentrations of solutions from sound speed. In addition, experiments are done to verify the modeling outputs. The particle size distribution of colloidal dispersions can be determined by measuring its ultrasonic velocity and/or sound attenuation coefficient as a function of frequency. Once they are measured a suitable mathematical model should be used to interpret the spectra. Ultrasonic spectroscopy can be used to analyze particle sizes between about 10 nm and 1000 μm, and is suitable for application to concentrated systems (often up to 50 wt. %). This technique has considerable advantages over many alternative technologies because it can be applied to optically opaque systems without the need of any sample preparation. Nevertheless, modeling studies done so far use natural frequency of ultrasound, as in viscoelasticity. Hence, in this work mathematical model depending on pulse repetition frequency is developed for particle size measurement.