Effect of film deposition conditions on the properties of multilayers of poly[2-(dimethylamino)ethyl methacrylate-b-poly(2-(diethylamino)ethyl methacrylate)] micelles and poly(sodium 4-styrenesulfonate)
Film kaplama koşullarının poli[2-(dimetilamino)etil metakrilat b-poli(2-(dietilamino)etil metakrilat)] miseller/poli(sodyum 4 stiren sülfonat) çok-katmanlı filmlerinin özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 463580
  2. Yazar: DİLARA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM EREL GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Blok kopolimer miseller (BCM) hidrofobik çekirdek bölgelerinde suda çözünmeyen ilaçları barındırabildikleri için ideal ilaç taşıyıcılarıdır. BCM'lerin çekirdek bölgesini oluşturan bloğun ortam koşullarına duyarlı olması durumunda ise işlevsel moleküllerin salımı pH, sıcaklık, iyon şiddeti gibi çevre şartları değiştirilerek gerçekleştirilebileceğinden bu tip BCM'ler araştırmacıların özellikle ilgisini çekmektedir. BCM'lerin katman-katman (LbL) filmlerin içerisine yerleştirilmesi BCM'lerin kan dolaşımı içerisinde kararlılıklarının artması ve çekirdek bölgelerinde barındırdıkları kargonun erken salımını engellemek için önemlidir. Ayrıca, BCM'ler katman-katman filmlerin işlevsel hidrofobik molekülleri yükleme kapasitelerini de artırır. Bu çalışmada, pH/sıcaklığa duyarlı PDMA-kabuk ve pH'a duyarlı PDEA-çekirdek yapısına sahip poli[2-(dimetilamino)etil metakrilat-b-poli(2-(dietilamino)etil metakrilat)] (PDMA-b-PDEA) miseller, PSS kullanarak LbL filmlerin hazırlanmasında yapıtaşı olarak kullanıldı. Film biriktirme pH'ı ve sıcaklığının çok-katmanlı filmlerin özelliklerine etkisi detaylı bir şekilde incelendi. Polimer çözeltilerinin pH'larındaki sadece 0.5 birimlik bir farkın çok-katmanlı filmlerin pH kararlılıklarında belirgin bir farka yol açtığı anlaşıldı. Film kaplama sıcaklığının filmlerin özellikleri üzerindeki etkisinin de pH'a bağlı olduğu gösterildi. Bu tez çalışmasında alınan sonuçlar, film kaplama koşullarının çifte duyarlı blok kopolimer misellerden hazırlanmış çok-katmanlı filmlerin özelliklerine etkisi üzerine temel bilgi birikimi oluşturulmasına katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Block copolymer micelles (BCMs) are ideal drug carriers due to their hydrophobic core regions which can encapsulate water insoluble drug molecules. BCMs with stimuli-responsive cores are of specific interest due to release of the cargo by simply changing the environmental conditions, e.g. pH, temperature, ionic strength. Incorporation of BCMs into layer-by-layer (LbL) films is important to keep the BCMs stable in bloodstream and prevent the release of the cargo at an early stage. In addition, BCMs increase the loading capacity of the LbL films for functional hydrophobic molecules. In this study poly[2-(dimethylamino)ethyl methacrylate-b-poly(2-(diethylamino)ethyl methacrylate)] (PDMA-b-PDEA) micelles with pH/temperature responsive PDMA-coronae and pH-responsive PDEA-core structure were used as building blocks to construct LbL films using poly(sodium 4-styrenesulfonate) (PSS) as the polymer counterpart. The effect of film deposition pH and temperature on the properties of the multilayers was investigated in detail. It was found that only 0.5-unit difference in the pH of polymer solutions resulted in a significant difference in the stability of the multilayers in the pH-scale. It was also demonstrated that the effect of film deposition temperature on the properties of the resulting films were highly pH-dependent. Results obtained in this thesis study contribute to the fundamental knowledge about the effect of film deposition conditions on the properties of multilayer films of a dually responsive BCM.