Mixed carboranethiol self-assembled monolayers on gold surfaces
Altın yüzeyler üzerinde kendiliğinden düzenli tek katlı karışım karborantiyol filmleri
- Tez No: 463626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH DANIŞMAN, PROF. DR. AYŞEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İkozahedral moleküler yapıya sahip tiyol türevi olan karborantiyoller (HS-C2B10H11, KT), kendiliğinden düzenlenmiş tek-tabaka (KDT) uygulamaları için ümit vaat etmektedir. KT izomerlerinin özdeş geometrik yapıya sahip olmaları sayesinde, KTKDT uygulamalarında birçok üstünlüğü bulunmaktadır. KT KDT'lerin organik emsallerine göre kimyasal ve termal bozulmaya ve oksitlenmeye karşı daha dirençli olup daha az kusur içermektedirler. Bu çalışmada karborantiyollerin üç farklı pozisyonel izomerinin (M1, O1 ve M9) saf ve karışım filmleri sıyrılmış altın yüzeyler üzerinde çözeltiden büyütülmüş ve karakterize edilmiştir. KDT'lerin genel özellikleri temas açısı ve spektroskopik elipsometri ölçümleri ile belirlenmiştir. KDT'lerin elipsometrik kalınlıkları yaklaşık 1 nm olarak bulunmuştur ve bu sonuç literatürdeki, tünelleme tarama mikroskobu ölçümleri neticesindse elde edilen, değer ile örtüşmektedir. Saf KDT'lerde M1 izomeri en büyük temas açısına (85.4±1.8) sahip iken, O1 izomerinin ise en küçük temas açısına (71.2±0.7) sahip olduğu belirlenmiştir. M1:M9 ve O1:M1 karışımlarında baskın bileşen olan M1 izomerinin yüzeyin ıslanabilirlik özelliklerini belirlemede daha fazla paya sahip olduğu görülmüştür. Bunun nedeni, alttaş yüzeyi üzerinde M1 molekülünün uçtan-kuyruğa dipol-dipol etkileşimleridir. M1:M9 karışım KDT'lerinde, çözelti içerisinde M1 derişimi arttıkça temas açılarının da arttığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte O1:M1 karışım KDT'lerinde böylesi açık bir eğilim sadece“ilerleyen”temas açısı değerlerinde mevcuttur. Diğer taraftan, O1:M9 karışım KDT'lerinin temas açıları, çözelti içerisinde M9 derişimi arttıkça doğrusal bir artış göstermektedir. KDT'lerin morfolojik yapıları atomik kuvvet mikroskopu ile belirlenmiş ve tüm filmler benzer özellikler göstermekle birlikte, O1:M9 karışımlarının nispeten daha düşük kusur oranına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thiolated derivatives of dicarba-closo-dodecaborane, HS-C2B10H11 (carboranethiols, CTs), with icosahedral molecular structure are one of the promising candidates for self-assembled monolayer (SAM) applications. CT SAMs possess various advantages relative to organic counterparts, such as high stability towards chemical, oxidative and thermal degradations as well as having fewer defects. In this study, pure and mixed SAMs of three different positional isomers of carboranethiols (namely M1, O1 and M9) on template stripped gold surfaces were grown from solution and characterized. Global properties of the SAMs were studied by means of contact angle (CA) and ellipsometric spectroscopy measurements. The ellipsometric thickness of all SAMs were found to be about 1 nm which is consistent with the reported thickness, measured by scanning tunneling microscopy, in the literature. In case of pure SAMs, M1 was observed to have the highest CA (85.4±1.8) whereas O1 SAMs have the lowest CA value (71.2±0.7). The dominant component that governs surface wettability was found to be M1 in mixed M1:M9 and O1:M1 SAMs. This is due to head to tail dipole-dipole interactions of M1 molecules on the surface. In case of M1:M9 co-deposited SAMs, CA was observed to increase with increasing M1 concentration in the growth solution. Such a clear trend was only present, however, in the advancing CAs for O1:M1 codeposited SAMs. On the other hand, contact angles of O1:M9 co-deposited films were observed to increase linearly with increasing M9 ratio in the growth solution. The morphological properties of the SAMs were investigated by atomic force microscopy and all SAMs were found to have similar properties with the exception of low defect concentration observed for O1:M9 films.