Determination of residual stress state in AISI/SAE 8620 carburized steel by non-destructive testing methods
Semente edilmiş AISI/SAE 8620 çeliğindeki kalıntı gerilim durumunun tahribatsız muayene yöntemleri ile belirlenmesi
  1. Tez No: 463628
  2. Yazar: TUĞÇE KALELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Semente edilmiş çeliklerin kullanım performansı, sementasyon sıcaklığı ve süresi gibi işlem parametreleriyle kontrol edilebilen sementasyon katmanındaki kalıntı gerilimlerin durumuna bağlıdır. Kalıntı gerilim durumunun ve bazı malzeme özelliklerinin saptanmasında tahribatsız muayene yöntemlerinin kullanılması, ölçüm hızından ve otomasyon ile parçanın tamamının kontrol edilmesine olanak sağlamasından kaynaklı endüstriyel uygulamalarda oldukça önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı Manyetik Barkhausen Gürültüsü (MBN) yönteminin kalıntı gerilmelerin ölçülmesindeki etkinliğini ve güvenilirliğini incelemek ve sementasyon parametrelerindeki değişimlerin AISI/SAE 8620 çeliğindeki kalıntı gerilme durumuna olan etkilerini gözlemlemektir. Bu amaçla, sementasyon süresi ve menevişleme sıcaklığı değiştirilerek AISI/SAE 8620 çeliği numunelerinden MBN ölçümleri alınarak kalıntı gerilim durumları gözlemlenmiş ve elde edilen sonuçlar X-ışını kırınımı yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, menevişleme sıcaklığındaki değişimlerin martensit morfolojisinin değişmesine ve farklı gerilim giderme durumlarına neden olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçların analiz edilmesi için numunelerin içyapıları da incelenmiş ve mikro sertlik ölçümleri alınmıştır. Sementasyon süresindeki artış yüzeyde basma yönündeki kalıntı gerilim miktarının artmasına sebep olmuş ve buna bağlı olarak Barkhausen sinyallerinin aktivitesini azaltmıştır. Kalıntı gerilme ve MBN sinyalleri arasında belirgin bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial performance of the carburized steels is mainly dependent on the residual stress state in the carburized layer that is controlled by the process parameters such as carburizing temperature and time. Non-destructive evaluation of the material properties and residual stress state has been gained importance for industrial applications due to its advantages such as measurement speed and complete control possibility of the components by automation. The aim of this thesis is to investigate the efficiency of magnetic Barkhausen noise (MBN) method for determining the residual stresses and monitoring variations in residual stress state in AISI/SAE 8620 steel. For this purpose, MBN measurements were performed to observe residual stress state on a series of samples prepared by changing carburizing time and tempering temperature, and then, the results were compared with those of X-ray diffraction methods. Microstructural examinations and micro hardness values were also investigated to analyze the results of the measurements. Increase in the carburizing time up to critical level caused to increase the compressive residual stresses in the carburized layer that is detected as a reduction in MBN emission. Moreover, it was observed that changing tempering temperature causes the change in the martensite morphology and different stress relaxation levels. A clear relationship has been observed between residual stresses and MBN signals.