Development of high strength aluminum matrix composite backing plates for ballistic armor
Balistik zırh destek plakası için darbe dayanıklı yüksek dayançlı alüminyum matris kompozit geliştirilmesi
- Tez No: 463638
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Son zamanlarda, teknolojik geliĢmelerle birlikte alüminyum ve alüminyum alaĢımları mühendislik uygulamalarında büyük önem kazanmıĢtır. Bugün, bu alaĢımları üstün özellikleri nedeniyle endüstrinin çok çeĢitli alanlarında görmek mümkündür. Bu özelliklerden bazıları alüminyumun dayanıklı, hafif ve sünek bir malzeme olmasıdır. Buna ek olarak, düĢük yoğunluk, yüksek korozyon direnci ve yüksek mekanik özelliklere sahip olması, alüminyumu ulaĢım, yapı, paketleme, ev gereçleri, elektronik, otomotiv, havacılık ve spor endüstrileri için önemli kılmaktadır. Ayrıca, alüminyum alaĢımları ve alüminyum matrisli kompozitler savunma sanayisi ve balistik uygulamalarda genellikle tercih edilmektedir. Bu çalıĢma, 7075 ve 7085 gibi yüksek dayançlı alüminyum alaĢımlar kullanarak balistik zırh destek plakası üretimi için alüminyum matriksli kompozit üretmeyi amaçlamaktadır. ÇalıĢma kapsamında, alüminyum matriksli kompozitlerin balistik zırh destek plakası üretimindeki önemini kavrayabilmek için, bu iki yüksek dayançlı alüminyum alaĢımları yüksek basınçlı döküm yöntemleri ile üretilmiĢtir. Ġstenilen mekanik ve fiziksel özelliklerin elde edilmesi için 7000 serisi bu alaĢımlara bazı ısıl iĢlem, haddeleme ve dövme iĢlemleri uygulanmıĢtır. Bu sayede 7075 ve 7085 alüminyum alaĢımların balistik uygulamalar için kullanımı incelenmiĢtir. Daha sonra alümina ve bor karbür preformlara karbon fiber sıkıĢtırmalı döküm yöntemi ile bu alaĢımlar emdirilmiĢtir. Bu çalıĢmalar sonucunda, alüminyum matrisli kompozitlerin balistik uygulamalardaki önemini daha iyi anlamak için mikro yapı incelemesi, sertlik ölçümleri, bazı mekanik testler ve faz analizleri yapılarak kompozitler karakterize edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Recently, aluminum and aluminum alloys have gained great importance in engineering applications by the help of technological developments. Today, it is possible to see aluminum alloys in very different sectors of industry because of their superior properties. Some of these important properties are high specific strength, lightness and ductility. In addition, it has low density, high corrosion resistance and high mechanical properties that make aluminum crucial in transportation, construction, packaging, household items, electrical devices, automobiles, aerospace, sports industries. Moreover, aluminum alloys and aluminum matrix composites are mostly preferred in defense industry and ballistic applications. This study aims to develop aluminum matrix composite backing plates for ballistic armor by using some high strength aluminum alloys such as 7075 and 7085. In order to comprehend the importance of the aluminum matrix composites in the production of ballistic armor backing plate, these two alloys were produced by high pressure casting methods. Then some heat treatments, rolling and forcing processes were applied to obtain the desired mechanical and physical properties of these 7000 series aluminum alloys. By this way, 7075 and 7085 aluminum alloys were investigated for ballistic applications. After that, alumina and boron carbide ceramic preforms and carbon fiber were melt infiltrated with these alloys by squeeze casting. At the end, the composite samples were characterized by microstructural investigations, hardness measurements, mechanical tests and phase analyses for better understanding of the importance of aluminum matrix composites in ballistic applications.