Discussions on integration of rural and archaeological landscapes in Ildir/Erythrai
Ildır/Erythrai'de kırsal ve arkeolojik peyzajların entegrasyonu üzerine tartışmalar
- Tez No: 463639
- Danışmanlar: DR. FUAT GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Tarih boyunca farklı kültürel dönemler birbirlerinin izini takip ederek birikirler, yerleşimlerin evrimi de aynı şekilde devam eder ve zengin çakışmalar üretir. Bu çakışmaların bir çeşidi de kırsal ve arkeolojik peyzajların birlikte var olduğu durumdur. Ancak bir kültür katmanının diğerinden daha önemli kabul edilmesine sebep olmamak için böyle bir çakışma durumunda bütüncül bir yaklaşım şarttır. Bu bütüncüllüğü sağlamak için, alanın tüm kullanıcılarını ortak bir noktada buluşturmak, paydaşlardan bilgi toplamak ve katılımcı süreçler için işbirliği temin etmek esastır. Bu bakımdan, Ildır köyü kırsal ve arkeolojik peyzajların kesişip kültürel bir peyzaj yarattığı bir alandır. Köy kırsal kimliğini sürdürse de içinde bulunduğu bağlamdaki turistik gelişmelerden de etkilenmektedir. Bu çalışma alanın tüm değerlerinin bütüncüllüğünü göz önünde bulundurarak, bu değerlerin uyumlu bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için bir öneri geliştirmeyi amaçlamaktadır. anahtar Kelimeler: entegrasyon, kırsal peyzaj, arkeolojik peyzaj, kültürel peyzaj, koruma
Özet (Çeviri)
Throughout the history, cultural periods accumulate by tracing each other, evolving of the settlements continue in the same way and generate rich overlapping layers. Cohabitation of rural and archaeological landscapes is a kind of these conflicts. However, a holistic approach is a must for such a conflict not to cause a cultural layer to take precedence of the other. To provide this integration, it is essential to find a middle ground for all users of a site, data gathering by the stakeholders and ensure collaboration for participatory processes. In this respect, Ildır village is a site where a rural and an archaeological landscape are intersecting and creating a cultural landscape. The village maintains rural identity however affected by touristical developments in its context, as well. This study aims to bring a proposal by considering the wholeness of all values and provide the subsistence of these values conformably. keywords: integration, rural landscape, archaeological landscape, cultural landscape, conservation