Structural and optical properties of sol-gel derived nickel oxide thin films
Şeffaf/yarı iletken nikel oksit ince filmlerin sol-jel tekniği ile üretilmesi
- Tez No: 463640
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER DURUCAN, DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Nanoparçacık yapıdaki nikel (II) oksit (NiO) ince filmler (kaplamalar) cam yüzeylere sol-jel tekniği kullanılarak döndürme yöntemiyle kaplanmıştır. Üretilen ince filmlerin oluşum davranışları, mikroyapısal ve fiziksel özellikleri ince film kalınlığına ve kaplama sonrası 400 – 500 °C arasındaki ısıl işlem sıcaklığına (tavlama sıcaklığına) göre incelenmiştir. İnce filmlerin mikroyapısal, morfolojik ve optoelektronik özellikleri taramalı elektron mikroskobu, atomik güç mikroskobu, X-ışını kırınımı yöntemi, UV-görünür bölge spektroskopisi, Raman spektroskopisi, X-ışını fotoelektron spektroskopisi ve sıcaklığa bağlı direnç değişimi ölçümleriyle incelenmiştir. İnce filmlerin mikroyapısal olarak yüzeye homojen ve düzgün dağılan 10 – 30 nm arasındaki kristallenmiş nanoparçacıklardan oluştuğu ve sol-jel yöntemiyle üretimin tekrarlanabilirliği gözlemlenmiştir. 60 - 170 nm (± 5 nm) arasında farklı kalınlıklarda üretilen ince filmlerin, görünür bölgede % 80' den % 65'e kadar optik geçirgenliğinin olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, sol-jel yöntemiyle farklı parametreler doğrultusunda üretilen filmlerin mikroyapısal ve optoelektronik özelliklerindeki değişimi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nanocrystalline nickel (II) oxide (NiO) thin films were deposited on glass substrate by spin coating of sol-gel derived solutions. Thin film formation behavior and microstructural / physical properties of the films were investigated as a function of controllable processing parameters, such as thin film thickness and post deposition heat treatment (annealing temperature) in the range of 400 – 500 °C. Microstructural, morphological and optoelectronic properties of NiO films was examined by scanning electron microscopy, atomic force microscopy, X-ray diffraction, UV-Vis spectroscopy, Raman spectroscopy, X-ray photoelectron spectroscopy, and temperature-dependent resistivity measurements. It was shown that microstructurally homogeneous and pristine film formation with controllable particle size of 10 – 30 nm can be achieved in a reproducible manner through the sol-gel processing route. Sol-gel derived films of variable thickness in the range of 60 – 170 (± 5 nm), exhibited a transparency of 80 % to 65 % in the visible range, negligible changing with annealing temperature. This work presents a parametric optimization approach of sol- gel deposition of NiO thin films and their optoelectronic characteristics.