Sustainable tourism criteria and critical evaluation of certification for accommodation establishments in Belek
Sürdürülebilir turizm kriterleri ve Belek'teki konaklama tesislerinin sertifikalandırılması üzerine eleştirel bir değerlendirme
- Tez No: 463646
- Danışmanlar: PROF. DR. VACİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Sürdürülebilir turizm hedefini gerçekleştirebilmek için çevresel stratejiler ve kodların oluşturulması, konaklama tesislerinin projelerini tasarlamaya yönelik kılavuz ilkelerin belirlenmesi önem taşımaktadır. Konaklama tesislerinin çevresel yönünü değerlendiren çok sayıda etiket ve sertifika bulunmaktadır. Ancak, özellikle sürdürülebilir tasarım konusunda bu sertifikaların etkinliği tartışmalıdır. Bu çalışma, gelecek tasarımlara kaynak oluşturmayı ve planlama ve tasarım kararlarının sonuçlarının değerlendirilmesi ihtiyacına cevap vermeyi hedeflemektedir. Seçilen otel binalarının çevresel performanslarını değerlendirmek üzere bir anket hazırlanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan Yeşil Yıldız Belgesi almış Belek'teki dört otel, hazırlanan kılavuz ilkelere göre değerlendirilmiştir. İncelenen ilk üç otel, sürdürülebilir tasarım kriterleri dikkate alınmadan planlanmıştır. Ancak, yine de çevrelerine bazı olumlu katkılarının olduğu tespit edilmiştir. İncelenen birinci otelde, ormanlık alanın önemli bir kısmı korunmuş, ikinci otelde yenilenebilir enerji sistemleri kurulmuş, üçüncü otelde, izin verilen tüm kapasitenin kullanılmasından ziyade, ormanlık alanın korunması tercih edilmiştir. Sürdürülebilir tasarım kriterleri ile tasarlanan dördüncü otelde, çok sayıda olumlu özelliğin yanı sıra, yüksek kapasitesinden kaynaklanan ormanlık alanın tahribi de gözlemlenmiştir. Sonuç olarak sürdürülebilir tasarım kriterlerinin özenle uygulanmadığı ve bu kriterlerin planlamanın ilk aşamasından itibaren sürece dahil edilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Setting environmental strategies, codes and guidelines for designing accommodation establishments is essential in order to maintain the goal of sustainable tourism. There are plenty of labels and certification schemes that assess environmental aspects of these establishments. However, their effectiveness is questionable, particularly from the side of sustainable design. This study endeavours to be a resource for further designs and to respond the need to assess the outcomes of the planning and design decisions. A survey questionnaire is developed to evaluate the environmental performance of selected hotel buildings. Case studies were carried out in four hotels in Belek which had been awarded the Green Star Certification by Ministry of Culture and Tourism of Turkey. Each hotel building was evaluated through the guideline developed for this study. The first three hotels were not planned with sustainable design criteria. However, it is found that each has some positive contributions to their environments. In the first hotel, a major part of the natural forest cover was protected; in the second one, renewable energy systems were installed; in the third one, it was preferred to protect the forest cover rather than using the whole capacity that was allowed. Only the fourth hotel was planned with sustainable design criteria. Additional to its many positive aspects, this high capacity hotel damaged a considerable part of the forested area on its land. Findings show that sustainable design criteria are not employed carefully and there is a need for integration of these criteria from the preliminary planning phase.