The effect of task on cue usefulness for visual scene classification
Görsel görüntü sınıflandırmasında görev türünün ipucu kullanışlılığı üzerine etkisi
  1. Tez No: 463671
  2. Yazar: MELTEM KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AARON MICHAEL CLARKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çevredeki nesneleri algılama, görsel sistemin en temel islevlerinden biridir. Geçmis çalısmalar, insanların 150 ms boyunca sunulan bir resme baktıgında, resimde hayvan bulunup bulunmadıgını algılayabildigini göstermistir. Bu demek oluyor ki, insanlar görsel olarak sunulan bir uyaranı etkin bir sekilde isleyebilir. Farklı arastırmalar ise, hızlı nesne algılama ve görüntü sınıflandırması için yararlı olabilecek olası ipuçlarını inceleyip; renk, parlaklık, sekil ve doku gibi ipuçlarının görsel algılamada etkili oldugunu bulmustur. Nesneleri tespit etmek için farklı ipuçlarının etkili olma derecelerini inceleyen arastırmalar, sekil ve dokunun en önemli ipuçları oldugunu göstermistir. Fakat geçmis çalısmalar, ipucu etkililiginin yapılan göreve ne kadar baglı oldugunu göz önünde bulundurmamıstır. Literatürdeki bu eksigi gidermek amacıyla, kullanılan ipucu ve yapılan görev arasındaki iliskiyi bu yüksek lisans tezinde inceledik. Çünkü farklı ipuçlarında bulunan ayırt edici bilgiler, göreve göre degisebilir. Bu nedenle, görev türünün görsel ipucu kullanıslılıgı üzerindeki etkisini arastırmak istedik. Bu dogrultuda, katılımcılara içerisinde hayvan veya su bulunan resimler sunularak, resimlerdeki hayvanı ve suyu algılama görevi yapmaları istenmistir. Arastırma bulgularına göre göreve baglı ipucu kullanıslılıgında önemli farklılıklar bulunmustur. Ayrıca farklı ipuçlarına dayanan tepki süresinde de farklılıklar gözlenmistir. Bu sonuçlar, görsel ipuçlarının etkililiginin görevin niteligine baglı oldugunu ve bireylere farklı görev türü talimatı verildiginde etkin olan ipuçlarının degisebilecegini göstermistir.
Özet (Çeviri)
Detecting objects in the environment is one of the most fundamental functions of the visual system. Humans are highly effective at this, and past studies have shown that we can process things like whether or not an animal is present in a scene within 150 msec. Different lines of research have also examined possible cues that may be useful for rapid object detection and scene classification, and have found things like color, luminance, shape and texture to be diagnostic. Studies examining the degree to which different cues are effective for detecting objects have found that shape and texture are the most important. However, it is unclear whether cue effectiveness depends on the task being employed. The discriminative information contained in different cues may vary depending on the task. This master's thesis examines the effects of task-relevant information on which cues are most useful for visual detection. In order to investigate the impact of task type on visual cue usefulness, participants were asked to do animal and water detection tasks. They were presented with natural scenes that contain animals or water. We found significant differences in cue usefulness depending on the task. Corresponding differences were also found for reaction times based on the different cues. The results indicated that effectiveness of visual cues depends on the nature of the task, and different cues might be more or less useful when individuals are instructed to do different kinds of tasks.