Asymptotics of extremal polynomials for some special cases
Bazı özel durumlar için aşıt polinomların asimptotikleri
  1. Tez No: 463673
  2. Yazar: GÖKALP ALPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXANDRE GONCHAROV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Fraktalların üstündeki ortogonal ve Chebyshev polinomlarının asimptotiklerini çalıştık. Brück-Büger genelleştirilmiş Julia kümelerini ve [62] numaralı kaynakta tanımlanan zayıf denge Cantor kümelerini ele aldık. Zayıf denge Cantor kümeleri için Parreau-Widom koşulunun ve Green fonksiyonunun en yüksek düzgünlüğe sahip olmasının tam karakterizasyonlarını verdik. Bunun yanında, küçük parametreler için, bu kümelere karşılık gelen Hausdorff ölçümü ile denge ölçümünün karşılıklı olarak mutlak sürekli olduğunu gösterdik. Reel doğrunun kutupsuz altkümelerinin denge ölçümlerine karşılık gelen Widom-Hilbert çarpanlarının dizisinin alttan $1$ ile sınırlı olduğunu kanıtladık. Bu dizinin üstten sınırsız olması için yeter koşul verdik. Reel doğrunun tipik bir altkümesi için, Szegö sınıfı ve eşspektral simit kavramlarına tanımlar önerdik.
Özet (Çeviri)
We study the asymptotics of orthogonal and Chebyshev polynomials on fractals. We consider generalized Julia sets in the sense of Brück-Büger and weakly equilibrium Cantor sets which was introduced in [62]. We give characterizations for Parreau-Widom condition and optimal smoothness of the Green function for the weakly equilibrium Cantor sets. We also show that, for small parameters, the corresponding Hausdorff measure and the equilibrium measure of a set from this family are mutually absolutely continuous. We prove that the sequence of Widom-Hilbert factors for the equilibrium measure of a non-polar compact subset of R is bounded below by 1. We give a sufficient condition for this sequence to be unbounded above. We suggest definitions for the Szegö class and the isospectral torus for a generic subset of R.