Ekstremal sıra istatistiklerinin asimptotik dağılımı
Determination of domains of attraction based on a sequence of maxima
  1. Tez No: 95746
  2. Yazar: SEVİNÇ GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇELEBİOĞLU, DOÇ. DR. FAHRETTİN ARSLAN, PROF. DR. İSMİHAN BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EKSTREMAL SIRA İSTATİSTİKLERİNİN ASİMPTOTİK DAĞILIMI Sevinç GEZİCİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabiihn Dalı Danışman : Prof. Dr. İsmihan BAYRAMOĞLU Sıra istatistiklerinin asimptotik teorisi birçok mühendislik alanlarında, biyolojide ve daha başka alanlardaki uygulamalarda önemli yer tutmaktadır. Bu teori çok gelişmiş obuasına rağmen, maksimumlar etrafında toplanan gözlemlerin görüntü kümesinin bulunması kolay olmamaktadır. Tezin amacı, bu problemin çözüm yollarının araştırılmasıdır. Bu çalışma, altı bölümden oluşmaktadır. Genel bilgiler adı altındaki ilk bölümde çalışmada kullanılan ifadelere değinilmiştir. İkinci bölümde ekstremal sıra istatistikleri konu edinilmiştir. Üçüncü bölümde örneklemin kendisi ve sıra istatistikleri arasında dağdım ilişkileri, dördüncü bölümde sıra istatistiklerinin dağılım özellikleri ile dağılımların karakterize edilmesi açıklanmıştır. Beşinci bölümde limit teoremleri, altıncı bölümde ise sonuç yer almıştır. Çalışmada matematiksel istatistiğin, istatistik teorisinin yöntemleri ve aynı zamanda asimptotik dağılımlar yöntemleri kullanılacaktır. 2000, 48 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sıra istatistikleri, dağılım fonksiyonu, ekstremal sıra istatistikleri, asimptotik dağılımlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF DOMAINS OF ATTRACTION BASED ON A SEQUENCE OF MAXIMA Sevinç GEZİCİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. İsmihan BAYRAMO?LU The asymptotic theory of order statistics plays an important role in the applications of many engineering areas, biology and many other related areas. Although this theory is developed significantly, it is not very easy to find the range of the observations which are around the maxima. The aim of this study is to search the solutions to this problem. This study consists of six chapters. In the general information chapter, the expressions that are used in the study are explained. In the second section, the subject is the extremal statistics. In the third part, the distribution relations between the examples and the order statistics will be explained. In the fourth part, the distribution properties of the order statistics and the characterization of the distributions will be discussed and finally, the subject is the limit theorem in the fifth part. In the sixth chapter consists some results. In this study, the methods of the mathematical statistics and the statistics theory and the methods of the asymptotic distributions will be used. 2000, 48 pages KEY WORDS : Order statistics, distribution function, extremal order statistics, asymptotic distributions.