Mid-infrared quantum cascade laser
Orta kızılötesi kuantum çağlayan lazer
- Tez No: 463674
- Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY, DR. BAYRAM BÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Orta kızılötesi kuantum çağlayan lazer teknolojisi, 1994 yılında icadından beri hızla gelişmiştir. Kuantum çağlayan lazer teknolojisi küçük, karmaşık olmayan ve verimli olduğundan, çeşitli uygulamalar için en çok kullanılan orta kızılötesi lazer kaynağı haline gelmiştir. Kuantum çağlayan lazerlerinin özel uygulama alanları serbest alan iletişimi, kimyasal spektroskopi, çevresel izleme ve kızılötesi karşı önlemlerdir. Bu çalışma teorik arka plan incelemesi, teorik analizler, kuantum çağlayan lazer tasarımı, kuantum mekanik, termal ve optik simülasyonlar, cihaz imalatı, optimizasyonu ve deneysel karakterizasyonu içeren orta kızılötesi kuantum çağlayan lazeri üzerinde kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Bu çalışma sonucunda orta kızılötesi kuantum çağlayan lazer başarıyla geliştirilmiş ve üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mid-infrared quantum cascade laser technology has been developed rapidly since it was demonstrated in 1994. Since quantum cascade laser technology is small, robust and efficient, they have become commonly used mid-infrared laser source for various applications. The particular application fields of quantum cascade lasers are free space communication, chemical spectroscopy, environmental monitoring and infrared countermeasure. This work presents a comprehensive study over mid-infrared quantum cascade laser including review of theoretical background, theoretical analyses, active layer design, quantum mechanical, thermal and optical simulations, device fabrication, optimization and experimental characterization. As a result of this work mid-infrared quantum cascade laser have been successfully demonstrated.