Energy transfer, photosensitization and sensing with novel BODIPY compounds and their supramolecular assemblies
Yeni BODIPY bileşikleri ve supramoleküler topluluklarıyla enerji transferi, fotoduyarlaştırma ve algılama
- Tez No: 463678
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Floresant boyalar çeşitlilik, duyarlılık ve daha pekçok kullanışlı özelliklerinden dolayı yıllardır birçok çalışmada kullanılmaktadırlar. BODIPY boyaları 1968 yılında keşfedildiklerinden beri ön plana çıkmış ve fotodinamik terapi, anyon/katyon sensörü, boya esaslı güneş pilleri olarak birçok alanda kullanılmışlardır. Bu tezde BODIPY boyaları başta olmak üzere floresant boyaların yeni kullanımları çalışılmıştır. İlk projede, luminole bağlanmış eritrosin bazlı fotoduyarlaştırıcı tasarlanmıştır. Burdaki temel amaç dışarıdan ışık uygulanmasına ihtiyaç olmadan fotoduyarlaşma sağlanmasıdır. Sonraki projede ise ağır atom içeren BODIPY temelli fotoduyarlaştırıcılar sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Başka bir çalışmada -diamino alkan varlığında benzo-21-crown-7 iliştirilmiş BODIPY temelli kemosensörlerin fotofiziksel özellikleri çalışılmıştır. Daha sonra kanserli hücrelerde yaygın olduğu bilinen biyo-indirgeyici koşullara duyarlı BODIPY temelli boya dizayn edilmistir. Son bölümde ise mekanik olarak birbirine bağlanmış, distiril-BODIPY akseptörü ve iki donör biriminden oluşan enerji hasadı birimi sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fluorescent dyes have been used for decades in many applications due to their versatility, sensitivity and many other useful properties. Since their discovery in 1968, BODIPY dyes have come forward and have been used in many fields of research such as photodynamic therapy, anion/cation sensing, dye-sensitized solar cells. In this thesis, novel applications of fluorescent dyes, mainly based on BODIPY fluorophores are reported. In the first project, a photosensitizer derived from erythrosine attached to a luminol derivative is presented. The main purpose was to achieve photosensitization without requiring external excitation with light. In another project, we synthesized and characterized a series of heavy atom substituted BODIPY based photosensitizers. In a related study, the photophysical properties of a BODIPY based chemosensor substituted with benzo-21-crown-7 units were studied in the presence of various -diamino alkanes. Then, we designed a BODIPY based probe sensitive to bioreductive conditions known to be prevalent in hypoxic cancer cells. In the final chapter, we present a mechanically interlocked energy transfer cassette consisted of a distyryl-BODIPY acceptor and two donor units.