Reclamation of used lubricating oils using magnetic nanoparticles and caustic soda
Kullanılmış kayganlaştırıcı yağların manyetik nanoparçacıklar ve kostik soda kullanılarak geri kazanılması
  1. Tez No: 463679
  2. Yazar: TIMUR ASHIROV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TARIK BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yağlar, endüstride en çok kullanılan kayganlaştırıcılardan biridir. Fakat, kimyasal oksitlenme katkı maddelerinin tükenmesine, yani kayganlaştırıcılarda antioksidanların bitmesine ve kullanım ömrünün azalmasına neden olmaktadır. Bu, cilalanma ve tortu oluşumu gibi sorunlara neden olmaktadır ve geriye tonlarca kullanılmış ve işlevini kaybetmiş yağ kalmaktadır. 1000 ton kullanılan yağdan 600 tondan fazla yağın geri kazanılabileceği bildirilmiştir. Geri kazanma yöntemlerinden birisi de kostik ekstraksiyonudur ve bu yöntem 30 yıldan uzun süredir bilinmektedir. Ekonomik nedenlerle kostik ekstraksiyon çok yüksek bir potansiyele sahip olmasına rağmen, bu yöntem araştırmaların yetersizliği nedeniyle tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmamızda, yaygın düşüncenin aksine oksitlenmiş baz yağlarda (kullanılmış yağ) karboksilik asit yerine ester oluşturduğunu keşfettik. Manyetik nanoparçacıkların (Fe3O4), çeşitli esterlerin hidrolizi için katalizör olarak kullanıldığı bilinmektedir. Kostik ekstraksiyon işleminde manyetik demir oksit nanoparçacıkları kullanımının etkisini ve mekanizmasını araştırdık. Sodyum hidroksit kullanılması ester bağlarını karboksil tuzları ve alkoller oluşturarak parçalamaktadır. Bu karboksil tuzları suda çözünebilir ve su içinde karıştırılarak uzaklaştırılabilmektedir. Oluşan alkol grupları, MgSO4 gibi su tutucu maddelerle uzaklaştırılabilmekte olup, geri kazanılan yağlar hekzan veya benzer ucuz ekstraksiyon solventleri kullanılarak daha fazla arıtılabilmektedir. Sonuçlarımıza göre, geri kazanılan baz yağlarının özellikleri çoğunlukla petrol bazlı ve ester bazlı sentetik baz yağların özellikleri ile rekabet edebilir durumdadır.
Özet (Çeviri)
Oils are one of the mostly used lubricants in industry. Chemical oxidation, however, causes depletion of additive materials i.e. antioxidants in lubricants and their usage life time shortens. This causes varnish and sludge problems and leaves behind tons of used oil that loses its functionality. It is reported that more than 600 tons of lubricating oil can be reclaimed from 1000 tons of used oil. One of the reclamation methods is caustic extraction, and has been known for more than 3 decades. Although caustic extraction has a very high potential because of its economic considerations, this method is not fully understood due to lack of research. We have revealed that opposite to the common belief, oxidized oils (used oils) have ester groups in contrary to carboxylic acids. Magnetic nanoparticles (Fe3O4) can be used as a catalyst for hydrolysis of various esters. We have investigated the effect and mechanism of caustic extraction in combination with magnetic iron oxide nanoparticles. Using sodium hydroxide, breaks ester bonds by forming carboxylate salts and alcohols. These carboxylate salts are transferred into water and can be removed by water. Formed alcohol groups can be trapped by drying agents like MgSO4. Further purification of reclaimed oils can be achieved using hexane or similar low molecular weight and inexpensive solvents. According to our results, properties of recovered base oils mostly compete with petroleum based and ester-based synthetic base oil properties.