A newsvendor approach to energy imbalance mechanism in a day ahead electricity market
Gün öncesi elektrik piyasası dengesizlik mekanizmasına gazeteci çocuk yaklaşımı
  1. Tez No: 463681
  2. Yazar: ECE ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SELİN KOCAMAN, DOÇ. DR. KEMAL GÖLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Gün Öncesi Elektrik Piyasası'ndaki bir dağıtım şirketinin karşılaştığı enerji dengesizliği problemi incelenmiştir. Gün Öncesi Elektrik Piyasası'ndaki dağıtım şirketi, market içi tüketim miktarı öngörülerini yapıp gerçek tüketim bilgisi ortaya çıkmadan önce bu miktarı piyasadan satın almakla yükümlüdür. Fakat, dağıtım şirketi sistemdeki talep belirsizliği yüzünden enerji dengesizliği ile karşılaşabilir. Dağıtım şirketinin karşılaşabileceği bu enerji dengesizliği, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen ceza parametrelerini içeren bir ceza mekanizması ile cezalandırılır. Bu durum göz önüne alınarak, bu çalışmada,“Gazeteci Çocuk”probleminin varyantı olan bir model önerilerek, dağıtım şirketinin karını yükseltmek için markete bildirilecek en iyi enerji miktarının bulunması hedeflenmiş ve ceza parametrelerinin bu miktara olan etkisi incelenmiştir. İnceleme sonucunda, ceza parametrelerinin şu anki seçilme yönteminin, dağıtım şirketinin öngördüğü enerji miktarından daha azını markete sunmalarına yol açtığı gösterilmiştir. Ayrıca, gerçek veriler kullanılarak, ceza parametrelerinin etkisinin saate, güne, sezona, bölgelere ve sektörel talep profillerine göre değişiklik gösterdiği bulunmuştur. Ceza parametrelerinin seçimi için kullanılan mevcut yöntemin herhangi bir sistematik yaklaşıma dayandırılmamasını göz önünde bulundurarak, dağıtım şirketlerinin en iyi talep tahmini kararlarını markete sunmalarına ve aynı zamanda Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu'na ceza parametrelerinin nasıl seçilmesi gerektiğine dair öngörüler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
We study an energy imbalance problem in a day ahead electricity market from the perspective of a distribution company. This company commits to buy a certain amount of electricity in the day ahead market the day before the actual demand of its customers is realized and faces energy imbalance due to demand uncertainty. This energy imbalance of the distribution company is penalized by a mechanism which includes penalty parameters defined by energy market regulatory authorities. By developing a variant of the newsvendor model, we find the optimal commitment amount of the distribution company and analyze the effect of penalty parameters on this amount. We show that the way that penalty parameters are selected in current practice may lead the distribution company to underbid. With an empirical analysis performed on real data, we also show that effect of these penalty parameters could differ hourly, daily, seasonally, regionally and according to sectoral demand profiles. Considering that the traditional policy used to decide on the penalty parameters does not have a systematic approach, in this paper, we present insights for distribution companies on the optimal commitment decision as well as for the energy market regulatory authorities on how to choose the penalty parameters.