2-aminopirimidinlerin tek-kap çok bileşenli sentezleri
One-pot multicomponent synthesis of 2-aminopyrimidines
  1. Tez No: 463698
  2. Yazar: ŞERİFE ERCİYES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET HAKAN ÜNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada bazı 4-alkil-5-açil substituelenmiş 2-aminopirimidin türevleri, tek-kap, çok bileşenli Domino reaksiyonu yöntemiyle sentezlenmiştir. Substrat olarak çok çeşitli beta-diketonların kullanımına elverişli metot ile on adet bileşik hazırlanmıştır. Bu ürünlerden yedisi orijinal olup diğer üç bileşik daha önce farklı metotla da rapor edilmiştir. Regio-selektif yöntem katalizör olarak %15 mol DBU ile % 90 verime kadar ulaşmıştır. Ürünler kristallendirme ile saflaştırılmıştır ve yapıları, IR, 1H and 13C NMR, mikro-analiz, HR-MS teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-alkyl-5-acyl substituted 2-aminopyrimidine derivatives were synthesized via one-pot, multi-component domino reaction. Ten samples were prepared from the various beta-diketones are correspond for the new method. Seven products are newly and the other three compounds were reported from previous published method. The yields of the synthesis reach to %9 0 by means of % 15 mol DBU, regioselectively. The synthesized crude products have been purified by recrystallization technique from organic solvents and their structures IR, 1H / 13C NMR, elementel analysis, HR-MS. The structures of the prepared compounds were illuminated by means of IR, 1H and 13C NMR, micro-analyze methods.