Alkenil pirimido[1,2-a]pirimidinlerin sentezi ve furopirimido[1,2-a]pirimidinlere dönüştürülmesinin araştırılması
Synthesis of alkenyl pyrimido[1,2-a]pyrimidines and investigation of their conversion to furopyrimido[1,2-a]pyrimidines
  1. Tez No: 450341
  2. Yazar: SİBEL ARIBALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışmasında, alkenil pirimido[1,2-a]pirimidinlerin sentezi ve furopirimido[1,2-a]pirimidinlere dönüştürülmesi reaksiyonları araştırılmıştır. Araştırmaların ilk aşamasını, farklı fonksiyonlu gruplar içeren 2-aminopirimidin bileşiklerinin sentezi oluşturmaktadır. Halojenleme ve nükleofilik yerdeğiştirme reaksiyonlarından yararlanılarak değişik sübstitüentler içeren 2-aminopirimidin bileşikleri yüksek verimlerle sentezlenmiştir. İkinci aşamada, allil ve siklohekzenil gibi alkenil grupları içeren aktif malonat esterlerinin sentezi birkaç farklı basamak üzerinden gerçekleştirilmiştir. Takip eden aşamada farklı 2-aminopirimidinler ile aktif malonat esterlerinin kondenzasyon reaksiyonları üzerinden 2-hidroksi-3-alkenil-4H-pirimido[1,2-a]pirimidin-4-on bileşikleri sentezlenmiştir. Son aşamada ise, elde edilen 2-hidroksi-3-alkenil-4H-pirimido[1,2-a]pirimidin-4-on türevlerinin yan zincir üzerinden furo halkalaşma reaksiyonları çalışılmıştır. İyot ve güçlü bir asit olan CF3COOH varlığında furopirimidopirimidin bileşikleri ilk kez tarafımızdan sentezlenmiştir. Sonuç olarak, tez kapsamında hedeflenen furopirimido[1,2-a]pirimidin türevleri sentezi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları, uygun spektral analiz yöntemleri (IR, GC-MS ve H-1NMR) kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis of alkenyl pyrimido[1,2-a]pyrimidines and their conversion reactions to furopyrimido[1,2-a]pyrimidines have been investigated. In the first stage of studies, the synthesis of 2-aminopyrimidine compounds containing different functional groups were investigated. These compounds containing various substituents was synthesized with high yields utilising halogenation and nucleophilic substitution reactions. In second stage, synthesis of active malonate esters containing different alkenyl groups such as allyl and cyclohexenyl was carried out via several consecutive reaction steps. The following stage includes the condensation reactions between of 2-aminopyrimidines and active malonate esters to synthesize 2-hydroxy-3-alkenyl-4H-pyrimido[1,2-a]pyrimidin-4-one compounds. Finally, the alkenyl and hydroxyl groups located on the main molecule attracted with each other to form intramolecular furo ring in presence of appropriate reagents. In the presence of iodine and strong acid CF3COOH, furopyrimidopyrimidine compounds were synthesized for the first time. Consequently, within the thesis, convenient synthesis of target furopyrimido[1,2-a]pyrimidine derivatives was obtained successfully. Structures of the resulting compounds were elucidated using spectroscopic methods (IR, GC-MS, 1H-NMR).