Finite difference schemes for solving convection diffusion problem with boundary layer behavior
Sınır kat davranışına sahip konveksiyon difüzyon probleminin çözümü için sonlu fark şemaları
- Tez No: 463711
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada singular pertürbe özellikli konveksiyon- difüzyon probleminin çözümü için uygun sonlu fark şemalarını sunuyoruz. İlk olarak nümerik metodu sunmadan önce kesin çözümünün özelliklerini veriyoruz. Problemlerin nümerik çözümleri için düzgün şebeke üzerinde fark şemalarını kuruyoruz. Bu yaklaşım, üstel baz fonksiyonlarından, kalan terimleri integral şeklinde olan ve ağırlık fonksiyonu içeren interpolasyon kuadratur formüllerinden yararlanılarak kurulmaktadır. Daha sonra, fark şemasının singular pertürbasyon parametresinden bağımsız, diskret maksimum normda birinci mertebeden düzgün yakınsak olduğunu gösteriyoruz. Sonuç olarak, teorik sonuçlarımızı destekleyen nümerik örnekler de verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we present fitted finite difference scheme for solving singularly perturbed convection-diffusion problem. First we give the properties of the exact solution before presenting numerical method. We construct difference schemes on uniform mesh for numerical solution of problems. We have derived this approach on the method of integral identities using exponential basis functions and interpolation quadrature rules with the weight and remainder terms in integral form. We then show that the solution of the scheme is first-order uniform convergence in the discrete maximum norm, independently of singular perturbation parameter. Finally, numerical example supporting our the theoretical results are also given.