Van ili Erciş ilçesindeki mevcut bağ alanlarının coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ile belirlenmesi
Determination of the existing vineyards with geographic information systems (GIS) in Ercis district of Van province
  1. Tez No: 463734
  2. Yazar: TUNCAY KARAASLANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN KESKİN, DOÇ. DR. FARUK ALAEDDİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Ziraat, Geography, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Van ili Erciş ilçesinde bağcılığın yoğun olarak yapıldığı yerler olan Bayramlı ve Tekler köylerindeki mevcut bağ alanları Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile belirlenmiştir. Çalışma alanlarında veri tabanı olarak Harita Genel Komutanlığı (HGK)'ndan temin edilen 1/25.000 ölçekli K50a2 pafta numaralı topoğrafya haritası kullanılmıştır. Görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılmasında ArcGIS 10 yazılımından yararlanılmış olup, istenilen analiz ve haritaların oluşturulmasında ise ArcGIS'in alt birimlerinden olan 3D Analyst Tools'dan yararlanılmıştır. Mevcut bağların koordinatlarının belirlenmesinde metre hassasiyetli Magellan marka GPS aleti kullanılmış, Bayramlı köyünde 126.352 da, Tekler köyünde ise 25.15 da bağ alanı varlığı belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmede her iki köyün de mevcut bağ alanlarının genellikle düz, hafif ve orta eğimli olarak konumlandığı belirlenmiştir. Bakı analizleri sonucunda Bayramlı köyüne ait bağların güney, güneydoğu, batı ve güneybatıya baktığı, Tekler köyü bağlarının ise kuzeybatı, batı, güney batı ve güneye baktığı saptanmıştır. Yapılan iklim analizleri sonucunda (sıcaklık, yağış, güneşlenme, don) her iki köy için de ekonomik anlamda bir bağcılık için iklim değerlerinin genel anlamda sorun yaratmadığı görülmüştür. Her iki köy bağcıları ile yapılan sözlü görüşmeler sonucunda özellikle kültürel işlemlerin zamanında ve bilinçli bir şekilde yapılmadığı anlaşılmış, bağcılık faaliyetlerini dedelerinden, babalarından ve komşularından gördükleri kadarı ile devam ettirdikleri öğrenilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the existing vineyards of Bayramlı and Tekler villages, where the intensively viticulture, were determined by Geographical Information Systems (GIS) in Ercis province of Van. The 1/25.000 scaled map numbered topography of K50a2 and obtained from General Command of Mapping was used as a data base in the study area. ArcGIS 10 software was used to transfer the images into the computer and 3D Analyst Tools, which is a sub-unit of ArcGIS, was used to create the desired analysis and maps. Magellan brand GPS instrument with meter scaled was used to determine the coordinates of the existing vineyards. 126.352 da in Bayramlı village and 25.15 da in Tekler village were determined as a vineyard area. According to evaluation results, it was determined that both villages are located generally flat as well as light and medium sloped. As a result of aspect analyses, it was determined that the vineyards in Bayramlı village are located with South, South-East, West and South-West aspects, while North-West, West, South-West and South aspects in Tekler village. As a result of climate analysis (temperature, rainfall, sunshine, frost), roughly, climatic values were found not to be problematic for viticulture in both villages. As a result of interviews for both villages, it was understood that the cultural processes were not performed on time and conscious manner and they have continued viticulture activities with their experiences that obtained from own grandfathers, fathers and neighbors.