Determination of oxidative stress levels and some antioxidant enzyme activities in children with familial mediterranean fever
Ailevi Akdeniz ateşi çocuklarda oksidatif stres düzeyi ve bazı antioksidant enzim aktivitelerin belirlenmesi
- Tez No: 463738
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında Ailevi Akdeniz ateşin tanısı konulan ve alınan kan serum örneklerinden antioksidan enzim aktiviteleri olan SOD, GSH ve GPx ve lipid peroksidasyonun son ürünü olan malondialdehit (MDA) seviyeleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the antioxidant enzyme activities such as (SOD, GSH, and GPx) and malondialdehyde (MDA) level which is the end product of lipid peroxidation, were determined from the serum samples taken from patients diagnosed with familial Mediterranean fever in Pediatrics Department of Medical Faculty of Yüzüncü Yıl University.