On cyclic, constacyclic and negacyclic codes over some rings
Bazı halkalar üzerinde tanımlı devirli, konsta-devirli ve nega-devirli kodlar
- Tez No: 463748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI DENİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez okuyucuya, genel olarak, kodlama teorisinin yapısını aktarmanın yanı sıra, cebirsel yapılarla olan ilişkisini anlatmakta olup, bu teorinin matematiksel ağırlığını, devirli kodlar üzerinden izaha kavuşturmaktadır. Kodlama teorisinin vazgeçilmezi olan lineer kodlar ve devirli kodlar, örneklerle işlenmekte olup, özellikle devirli kodlar arasında geniş yer tutan ve çok kullanışlı olan ve halkaları üzerinde tanımlı devirli kodlar incelenmiştir. Tezin ilerleyen bölümlerinde üzerinde tanımlı nega-devirli kodlar ve müteakiben ve halkaları üzerinde tanımlı konsta-devirli kodlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research make known a reader to some knowledge of Coding theory in Mathematics. Thesis including some needed details of Algebra which usable in coding theory. Also guides the reader to both Linear codes and Cyclic codes with examples as well. The main point of research's is on cyclic codes over the Rings and , which studied in chapter four. Also we have a studying on Negacyclic codes with odd length over the ring in chapter five. And on Constacyclic codes over the Rings and , which studied in the last chapter (chapter six).