Pamuk yaprakbiti, Aphis gossypii Glover (Homoptera:Aphididae)'nin bazı biyolojik parametrelerine pamuk çeşitlerinin etkisi
Effect of cotton cultivars on some biological parameters of Aphis gossypii Glover (Homoptera:Aphididae)
- Tez No: 463761
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL NECİP YARDIM, PROF. DR. EROL BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Beyaz Altın 119, May 468, Monsanto 499, Bayer Candia pamuk çeşitleri üzerinde Aphis gossypii Glover (Homoptera: Aphididae)'nin bazı biyolojik parametreleri araştırılmıştır. Aphis gossypii laboratuvarda 25 ± 1 °C sıcaklık, % 65 ± 5 orantılı nem ve 16:8 saat uzun gün aydınlatmalı koşullarda ergin öncesi toplam gelişme süresini en uzun 7.1 günde May 468 çeşidi üzerinde, en kısa ise 5.9 gün ile Beyaz Altın 119 çeşidi üzerinde tamamlamıştır. A. gossypii'nin net üreme gücü (Ro), en yüksek Beyaz Altın 119 çeşidinde 50.17 olarak tespit edilmiştir. Kalıtsal üreme yeteneği (rm) değeri en yüksek Beyaz Altın 119 çeşidinde 0.347 olarak bulunmuş olup, en düşük ise Monsanto 499 çeşidinde 0.260 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological parameters of Aphis gossypii Glover (Homoptera: Aphididae) on Beyaz Altın 119, May 468, Monsanto 499 and Bayer Candia cotton cultivars were evaulated. The total developmental time of A. gossypii was the highest (7.1 d) on May 468, while it was the lowest (5.9 d) on Beyaz Altın 119 under laboratory conditions (25 ± 1 °C, 65 ± 5 % Relativily humidity, 16:8 L:D). Net reproductive rate (Ro) was the highest (50.17 offspring/aphid/generation) on Beyaz Altın 119. The intrinsic rate of increase (rm) was the highest on Beyaz Altın 119 with 0.347 and the lowest on Monsanto 499 with 0.260.