Determination of trace element, mineral and some biochemical parameter in patient with habitual abortion women
Habitüel abortus'lu kadın hastalarında iz element, mineral ve bazı biyokimyasal parametrelerin belirlenmesi
  1. Tez No: 463780
  2. Yazar: AWAZ SAYFALLAH SAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tekrarlayan gebelik kaybı (recurrent pregnancy loss – RPL) olarak da isimlendirilen“tekrarlayan düşük vakaları”(habitual abortion – HA), yirmi haftalık gebelikten evvel, görünüşte sebepsiz yere art arda üç veya daha fazla kere gerçekleşen düşük vakaları olup, çocuk yapmak isteyen çiftlerin yaklaşık %1'i bu durumdan etkilenmektedir. Bu çalışmada, tekrarlayan düşük vakalarında iz elementler (Zn, Cu, Mn, Se, Fe, Co, Cr, Ni, Cd, Pb), mineraller (Ca, Mg, K, Na) ve bazı biyokimyasal parametrelerin (ALT, AST, glikoz, kreatinin, BUN) etkileri araştırılmıştır. Çalışma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı'nda (15 Ocak 2015 ile 15 Mart 2016) tarihleri arasında, 39 adet tekrarlayan düşük yapmış kadın (çalışma grubu) ile 39 adet tekrarlayan düşük yapmamış kadından (test grubu) alınan serum örnekleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu maksatla, Van şehrinde yaşayan ve yaşları 20 ile 45 yaşları arasında değişen tekrarlayan düşük yaşamış kadın hastalardan alınan kan numuneleri, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Architect CI-16200 cihazı ve (Abbott Diagnostics, Abbott Park, IL, USA) ve çoklu element referans materyalleri (Inorganic ventures IV) kullanılarak biyokimyasal parametre değerleri açısından standart yöntemlerle analiz edilmiştir. Numunelerdeki iz element ve mineral konsantrasyonlarını tespit etmek için ise Thermo ICP-OES iCAP 6300 DUO (Thermo Fisher Scientific, Inc UK) cihazı kullanılmıştır. Sonuçlar Cu (8,96 ± 0,56 µmol/L, p=0.0302), K (4,32 ± 0,15 mmol/L, p=0.0089), Mg (0,41 ± 0,023 mmol/L, p=0.0023), Na (106,20 ± 1,87 mmol/L, p=0.0294), Se (2,19 ± 0,15 µmol/L, p=0.0001), Zn (6,29 ± 0,71 µmol/L, p=0.0361), Glikoz (92,47 ± 3,18 mg/dL, p=0.0248) ve Kreatinin (0,61 ± 0,025 mg/dL, p=0.0043) seviyelerin tekrarlayan düşük vakalarında istatistiksel olarak önemli olduklarını göstermektedir. Tekrarlayan düşük vakaları gösteren kadınlarda bazı iz elementlerle mineraller arasındaki korelasyonun açıkça belirgin olduğu görülmüştür. ((Ca–Cu, r= 0.769, P=0.001), (Na-Ca, r= 0.548, P=0.001), (Co-Ca, r=-0.406, P=0.036), (Co-Se, r=-0.399, P=0.039), (Cr-Co, r=0.397, P=0.041), (K-Cu, r= 0.374, P=0.019), (Na-Cu, r= 0.401, P=0.012), (Mn–Fe, r= 0.608, P=0.001), (Se-Mg, r= 0.512, P=0.001), (Na-K, r= 0.468, P=0.003), (Mn-Zn, r= 0.359, P=0.027)). Çalışma sonuçları açıkça göstermektedir ki tekrarlayan düşükler yapan kadınların kanlarında bazı iz element ve mineral seviyeleri önemli derecede düşüktür. Buna bağlı olarak selenyum (Se), çinko (Zn) ve bakır (Cu) gibi iz elementler ile sodyum (Na), potasyum (K) ve magnezyum (Mg) yetersizliği hallerinde kendiliğinden düşük yapma riskinin artabildiği değerlendirilmiştir. Bu yetersizliklerin en önemli sebebi ise beslenme bozukluklarıdır.
Özet (Çeviri)
Habitual abortion (HA), which is also term as recurrent pregnancy loss (RPL) and, it is defined as three or more sequential spontaneous miscarriages before twenty weeks of gestation, is projected to affect ~1% of all couples trying to perceives, Our study was aimed to, determinations of concentrations of trace elements (Zn, Cu, Mn , Se, Fe, Co, Cr, Ni, Cd, Pb), minerals (Ca, Mg, K ,Na) were performed by ICP-OES, which were made with an Thermo ICP-OES iCAP 6300 DUO (Thermo Fisher Scientific, Inc UK). Multi-Element reference materials (Inorganic ventures IV) and measurements of biochemical parameters (ALT, AST, glucose, creatinine .BUN) were analyzed by standard procedures at the central laboratory of the Medical Faculty of Yuzuncu Yil University using the Architect CI-16200 (Abbott Diagnostics, Abbott Park, IL, USA). The serum samples taken from patients with habitual abortion women aged from 20 – 45 years in Van city. The study was carried out in the in the department of obstetrics and gynecology, Yuzuncu Yil University. on (15 january 2015 to 15 March 2016), by taking the serum sample from 78 women 39 (study group) with a history of habitual abortion (HA) and 39 women (control group) had no history of recurrent habitual abortions. The results showed that the Cu (8,96 ± 0,56 µmol/L, p=0.0302), K (4,32 ± 0,15 mmol/L, p=0.0089), Mg (0,41 ± 0,023 mmol/L, p=0.0023), Na (106,20 ± 1,87 mmol/L, p=0.0294), Se (2,19 ± 0,15 µmol/L, p=0.0001), Zn (6,29 ± 0,71 µmol/L, p=0.0361), Glucose (92,47 ± 3,18 mg/dL, p=0.0248) ve Creatinine (0,61 ± 0,025 mg/dL, p=0.0043) had a significance in abortion cases than usual one. In relation to Correlation (r), it is clear that same significances parameters have various significances degrees in both of positive or negative direction. Correlations among the trace elements, mineral in patients with habitual abortion are very clear ((Ca –Cu , r= 0.769, P=0.001), (Na-Ca, r= 0.548 ,P=0.001), (Co- Ca ,r= -0.406, P=0.036), (Co - Se, r=-0.399, P=0.039), ( Cr-Co , r=0.397 , P=0.041), (K-Cu , r= 0.374, P=0.019 ) , Na-Cu , r=0.401, P= 0.012), ( Mn –Fe, r=0.608, P=0.001), (Se-Mg ,r=0.512, P=0.001 ) ,( Na -K , r=0.468 , P=0.003 ), (Mn-Zn , r= 0.359 , P=0.027)). In our study, we have observed that there was a significant decrease in the levels of the trace elements and different minerals in women who have undergone an abortion. Hence, a deficiency in the trace elements like selenium (Se), zinc (Zn) and copper (Cu), along with a deficiency in mineral levels like sodium (Na), potassium (K) and magnesium (Mg) could enhance the likelihood of the spontaneous abortion. Malnutrition is the major reason for this deficiency.