Özofagus kanserli hastalarda, sialik asit, antioksidan enzim aktiviteleri, vitamin, protein karbonil, iz element ve mineral düzeylerinin belirlenmesi
Determination of sialic acid, antioxidant enzyme activities, vitamin, protein carbonyl, trace element and mineral levels in patients with esophageal cancer
  1. Tez No: 860937
  2. Yazar: OKAN BAYBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Özofagus Kanseri, Van'da en yaygın görülen hastalıklardan birisidir. Oksidatif stres, yaş ve beslenmeye bağlı olarak kanser gelişiminin artığı düşünülmektedir. Yapılan çalışmada, özofagus kanser teşhisi konulmuş hastalarda ve kontrol gruplarında eritrosit antioksidan enzim aktiviteleri (SOD, GSH-Px, CAT),MDA, GSH, serum total salik asit, lipid-bağlı sialik asit, vitamin (A,D,E,K),protein karbonil, iz element (As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Sb, Se, V, Zn) ve mineral (Mg, Cl, K, Na, Ca) ve bazı biyokimyasal parametre düzeyleri ölçüldü, aynı zamanda, özofagus kanserli hastaların ve kontrollerin istatistiksel analizler sonucunda elde edilen veriler değerlendirilerek, biyokimyasal parametreler arasındaki ilişki belirlendi. Çalışmada, iz element, mineral, vitaminler, antioksidan enzim aktiviteleri ve bazı biyokimyasal parametrelerin istatistiksel analizleri sonucunda GSH-Px, GSH, CAT, Co, Mg, Na, Se, Zn, Fe, retinol, kolekalsiferol, filokinon, α-tokoferol, albümin, ALT, HDL verilerinde kontrol gurubu ile özofagus kanseri grubu arasında sırasıyla (p0.05) bir değişiklik gözlenmedi. Yapılan korelasyon analizi sonucunda ise, CA19-9–LSA (r = 0.461; p= 0.003), Se – Cu/Zn (r = -0.693; p= 0.001) ve Fe – Cu/Zn (r = 0.405; p= 0.029) önem derecesi yüksek olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, istatistiksel olarak vitaminlerde, bazı element ve minerallerdeki azalma sonucu oluşan yetersizlikler ve oksidatif stres parametrelerindeki değişiklikler, antioksidan sisteminde meydana gelen düzensizliklere yol açarak, özofagus kanser gelişimini artırdığını düşündürmektedir. Çalışmada elde edilen sonuçların ileride referans değer olarak kullanılabileceği kanaatine varılmıştır. Özofagus kanser gelişiminin takibi açısından kanser belirteci olan CA19-9 ile birlikte LSA'nın da ölçülmesi gerektiği korelasyon analizinde bulunan sonuçtan dolayı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Esophageal Cancer is one of the most common diseases in Van. It is thought that the development of cancer increases due to oxidative stress, age and nutrition. In this study, erythrocyte antioxidant enzyme activities (SOD, GSH-Px, CAT), MDA, GSH, serum total salic acid, lipid-bound sialic acid, vitamin (A, D, E, K), protein carbonyl, trace element (As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Sb, Se, V, Zn) and mineral (Mg, Cl, K, Na, Ca) and some biochemical parameter levels were measured, and the relationship between biochemical parameters was determined by evaluating the data obtained as a result of from statistical analyses of esophageal cancer patients and controls. In the study, as a result of statistical analysis of trace elements, minerals, vitamins, antioxidant enzyme activities and some biochemical parameters, GSH-Px, GSH, CAT, Co, Mg, Na, Se, Zn, Fe, retinol, cholecalciferol, phylloquinone, α-tocopherol, albumin. ALT, HDL data between the control group and the esophageal cancer group, (p0.05) changes were observed in the statistical analyzes performed on PCO, As, Ca, Cd, Cr, Mn, Mo, Sb, V, K, Fe/Se, Se/Co, Zn/Mg, AST, cholesterol, creatinine and triglyceride parameters. As a result of the correlation analysis, CA19-9–LSA (r = 0.461; p= 0.003), Se – Cu/Zn (r =-0.693; p= 0.001) and Fe – Cu/Zn (r = 0.405; p= 0.029) was found to have a high degree of significance. In conclusion, deficiencies caused by statistically decreases in vitamins, some elements and minerals and changes in oxidative stress parameters lead to irregularities in the antioxidant system and increase the development of esophageal cancer. It was concluded that the results obtained in the study could be used as reference values in the future. It is recommended that LSA should be measured together with CA19-9, which is a cancer marker, in terms of monitoring the development of esophageal cancer due to the results found in the correlation analysis.