Gıda işletmelerinde uygulanan entegre yönetim sistemleri, sektörün farkındalığı ve bir işletme örneği
Integrated management systems used in food industries, awareness of the sector and example of a business
- Tez No: 463789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL ANDİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüz dünyasında sanayi, teknoloji, bilgi, vb konularda yaşanan gelişmeler toplumları kıyasıya bir rekabete ve her geçen gün yeni gelişmelerin yaşandığı ekonomik bir yarışa itmiştir. Bu gelişmeler ve rekabet ortamında ayakta kalabilmek, tüm sektörlerde müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun mal ve hizmet üretiminin sağlanmasıyla gerçekleşebilecektir. Bu da ancak, işletmelerde, satın alma aşamasından başlayarak pazarlama, tasarım, üretim, kalite kontrol ve satış sonrası hizmetlere kadar tüm aşamaları kapsayan ve sürekli gelişmeyi hedefleyen Kalite Yönetim Sisteminin (KYS) uygulanmasıyla mümkün olabilecektir. Gerek yerli gerekse de yabancı pazardaki müşteri beklentileri veya rekabet koşulları her geçen yıl firmaların yeni bir yönetim sistemi kullanmasını gerektirebilmektedir. Bu nedenle işletmede uygulanan KYS'nin, işletme açısından bir yük değil tüm değerleri ile yaşayan bir sistem olması için Entegre Yönetim Sistemi (EYS) olarak uygulaması bir zorunluluk halini almıştır. Bu çalışmanın birinci kısmında Kalite kavramının farklı şekillerde tanımı yapılarak, Kalite'nin Evrimsel Gelişimi, Toplam Kalite ve Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri konusuna girilerek Gıda sektöründe uygulanan yönetim sistemlerden ayrı ayrı bahsedilip konuyla ilgili yapılmış çalışmalardan da yararlanılarak bu sistemlerin uygulamalarından bahsedilmiştir. İkinci kısımda ise EYS'nin tanımı, içeriği, amacı, önemi ve bu konuda yapılmış çalışmalardan yola çıkarak sektörün farkındalığını anlamak için anket çalışması yapılarak bu anket analiz edilmiştir. Üçüncü kısımda bir işletme EYS el kitabı örneği verilmiştir. Son bölümde de çalışmaların sonuçları irdelenerek yurt dışında yapılmış çalışmalar ile karşılaştırılarak tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, developments in different areas such as industry technology, communication and information have enforced communities rivalry and economic competition in which new developments occur every day. Coping with these enormous developments and standing in competitive environment can only be provided by manufacturing products suitable with costumers' needs and expectations. This only can be done by applying Quality Management System which goals continuous development and captures all steps of production including marketing, designing, production quality control and post-sale services. Either domestic and foreign markets costumers' expectation or competition conditions forced companies to use a new management system each year. At this point, it is a must to apply the Quality Management System as an integrated element of production to make a live system rather than procedure. In the first part of this study, the concept of quality is defined in different ways and“Quality concept and development in enterprises”,“Total quality”and“Quality and safety in food sector”are mentioned. In the second part, the management systems applied in the food sector have been mentioned individually by entering into the topic of Food Safety Management Systems and information about the applications of these systems has been given by making use of the studies related to the subject. At the third part, definition of integrated management system, its content, aim and importance analyzed in the light of the studies carried out. A survey conducted and analyzed in order to understand the sectors awareness. In addition, an example of a management system manual for an enterprise that implemented an İMS. In the last part, the results of the studies are examined and the thesis work is completed.