Kastamonu-İnebolu ilçesinin doğal radyasyon seviyesinin belirlenmesi
Determination of natural radiation in the town Inebolu-Kastamonu
  1. Tez No: 463816
  2. Yazar: SAVAŞ TÜRKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma İnebolu ilçesindeki (turizm sahası) çevresel radyoaktivite seviyesi ölçümlerinin sonuçlarını sunmaktadır. Çalışma alanındaki 13 bölgeden toplanan toprak ve sahilden toplanan 12 kum numunelerindeki 238U, 232Th, 40K ve fisyon ürünü 137Cs radyoaktivite konsantrasyonları belirlenmiştir. Emilen ortalama gamma dozu ve yıllık etkin gama dozu, doğal radyoaktivitenin radyolojik tehlikelerini bu radyonüklitlerin ölçülen konsantrasyonlarını temel alarak değerlendirmek için ayrı ayrı ölçülmüş ve sırasıyla toprak numuneleri için 112,90 nGy h-1 ve 138,46 μSv y-1, kum numuneleri için 75,19 nGy h-1 ve 92,22 μSv y-1 olarak bulunmuştur. Sonuç İnebolu'nun yüksek bir doğal radyoaktivite değerine sahip olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This paper presents the measurement results of environmental radioactivity levels for İnebolu district (tourist area), Kastamonu-Turkey. The radioactivity concentrations of 238U, 232Th, 40K and the fission product 137Cs in soil samples collected from 13 region surroundings of study area and in 12 beach sand samples collected from along the coast of İnebolu were determined. To evaluate the radiological hazard of the natural radioactivity, based on the measured concentrations of these radionuclides, the mean absorbed gamma dose and the annual effective dose were evaluated separately, and found to be 112.90 nGy h-1 and 138.46 μSv y-1 for soil samples and 75.19 nGy h-1 and 92.22 μSv y-1 for beach sand samples, respectively. The results show that İnebolu has not high background.