Karbon halkasıyla alanin molekülünün etkileşiminin yoğunluk fonksiyonel teorisi çalışması
Density functional theory study of interaction of alanine molecule with carbon ring
- Tez No: 463815
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET SERDAR ÇAVUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında Alanin molekülünün, 12 atomdan oluşan karbon nono halkalarıyla olan etkileşimi teorik olarak incelenmiştir. Etkileşimin yapısı, yoğunluk fonksiyonel teorisi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan teorik hesaplamalarda B3LYP metodu ve 6-311G baz seti kullanılmıştır. Etkileşimlerin geometrik ve konformasyonel özelliklerinin yanı sıra HOMO-LUMO orbital enerjileri ve band aralığı enerjileri kullanılarak kimyasal sertlik, kimyasal yumuşaklık ve elektronegativite gibi kimyasal reaktivite parametreleri de hesaplanmıştır. Ayrıca UV ve IR hesaplamaları ile etkileşimin spektroskopik analizi de gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler detaylı bir şekilde incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the interaction of the Alanine molecule with the carbon nono rings of 12 atoms was theoretically investigated. The structure of the interaction was analyzed using density functional theory (DFT). B3LYP method and 6-311G base set were used in the theoretical calculations. Chemical reactivity parameters such as chemical hardness, chemical softness and electronegativity were calculated by using HOMO-LUMO orbital energies and band gap energies as well as geometrical and conformational properties of the interactions. In addition, spectroscopic analysis of interaction was performed by making UV and IR calculations. The obtained data was analyzed and interpreted in detail.