Boron taşıyan hiyalüronik asit bazlı doku iskeletlerinin hücre üzerine sitotoksik, genotoksik ve proliferatif etkilinin araştırılması
Investigation of cytotoxic, genotoxic and proliferative effects of boron carrying hyaluronic acid based scaffolds on cells
  1. Tez No: 463829
  2. Yazar: ALZAMKA M. A ALMABRUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Yapılan bu araştırmada; sitotoksisite, genotoksisite, hiyalüronik asit ve metabolizmada kullanımı, ayrıca bor ve borun canlılardaki kullanımı detayları ile değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme neticesinde ise borun toksisitesinin zaten memeliler açısından düşük olması ve sağlık alanında bir çok hastalığın tedavisinde halihazırda kullanılıyor olması ve aynı zamanda kanser hastalığının tedavisinde yeni uygulamalarda kullanılması borun sitotoksik, genotoksik veya proliferatif etkisinin olmayacağı yönünde bir hipotez geliştirmemizi sağlamıştır. Yine aynı yaklaşımla immünojenik olmayan ve kanser gibi proliferatif olan bir yapıda olmaması ve malignant tümörlerin yapısına girmemesi nedenleri ile hiyalüronik asidin herhangi bir şekilde sitotoksik, genotoksik veya proliferatif etkisinin olmayacağı yönünde bir diğer hipotez geliştirmemizi sağlamıştır. Sonuç olarak bu çalışmada; sitotoksik, genotoksik ve proliferatif etkilerinin olmayacağı yönünde hipotez geliştirdiğimiz bor ve hiyalüronik asidin, aynı yapı içerisinde bulunması durumunda da sitotoksik, genotoksik ve proliferatif etkilerinin olmayacağı yani boron taşıyan hiyalüronik asit bazlı doku iskeletlerinin hücre üzerinde herhangi bir şekilde sitotoksik, genotoksik ve proliferatif etkisi olmayacağı konusunda bir değerlendirmeye varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been evaluated cytotoxicity, genotoxicity, hyaluronic acid and its metabolism, as well as the use of boron in living organisms. As a result of the evaluation, we have developed a hypothesis that toxicity is already low for mammals and it is already being used in the treatment of many diseases in the field of health, at the same time the use of new applications in the treatment of cancer disease will not result in cytotoxic, genotoxic or proliferative effect. We have also developed another hypothesis that the hyaluronic acid will not have any cytotoxic, genotoxic or proliferative effect due to its non-immunogenic and proliferative nature with the same approach and its absence in the structure of malignant tumors. According to this study; Boron and hyaluronic acid which we have hypothesized that there would not be cytotoxic, genotoxic and proliferative effects of boron-bearing hyaluronic acid-based tissue skeletons on the cell in any way, evaluation has been reached.