Development and evaluation of the authentication systems by using phase-only correlation palm print identificaton methods
Faz bazlı korelasyon yöntemi kullanılarak avuç içi tanıma kimlik doğrulama sistemlerinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 463830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Teknoloji dünyamızın en önemli problemlerinden biri bilginin güvenliğidir. Bu süreçte kişilerin fiziksel özelliklerinin kullanıldığı biyometrik güvenlik sistemleri ve algoritmaları geliştirilmiştir. Biyometrik kimlik tanıma ve eşleştirme sistemlerinde kullanılan avuç içi izleri, bu tez çalışması kapsamında incelenecektir. Çalışmanın amacı aynı kişiye ait aynı elin farklı açılardan alınmış veya hareket kaynaklı bozulmaya uğramış iki görüntüsünün eşleştirilmesidir. Avuç içi okuyucusundan elde edilen görüntü gauss filtresinden geçirilerek görüntü yumuşatılmıştır. Bu görüntünün ayırt edici özellikleri barındıran referans bölgemiz, bazı algoritmalar ile sabit ve belirli bir alan olarak görüntüden ayrıştırılmıştır. Ayırma işleminde görüntünün sabit bir açı ile çekilmemesi, aynı büyüklükte olmaması, farklı kesitleri içermesi durumlarından dolayı zorluklar ile karşılaşılmıştır. Çıkarılan bu görüntüler farklı sistemlerde belirli denemeler sonucunda karşılaştırılarak en iyi çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Görüntüler arasındaki benzerliğin ölçümü olarak faz korelasyon fonksiyonundan faydalanılmıştır. Resimlerin yönelimsel olarak piksel düzeyinde eşleştirilmesi için ise sub-pixel correspondence matching yöntemi kullanılmıştır. Tez kapsamında kullanılan veri seti CASIA veri tabanından alınmıştır. Geliştirilen sistemlerin kendi içerisinde ve birbirine karşı başarımları ile avuç içi tanıma sistemleri konusuna katkıda bulunmak esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues in our world of technology is information security. In this process, many biometric security systems and algorithms have been developed using physical features. This thesis study will investigate palm prints used in biometric authentication and matching systems. The aim of this study is to match two images of one hand of the person taken from the different perspectives and damaged because of the action. The image taken from the palm print reader is softened through the Gauss filter. Our reference area that has the characteristics of this image has been separated from the image as a specific and fixed area by certain algorithms. In this separation process, certain difficulties arose because of the image which could not been taken from the same perspective, differences in the sizes and differences in the sections. These images have been compared in different systems after certain trials and the best solution has been aimed. Phase correlation function has been used as the measure of the similarity between two images. Sub-pixel corresponding matching method has been used for matching of the images in orientational pixel level. Data set which was used in the thesis study was taken from CASIA database. Contribution to palm authentication systems by means of the systems developed is aimed.