Dikkat seviyesinin gerçek zamanda izlenmesi; bir web uygulaması
Monitoring attention level in real time; a web application
  1. Tez No: 463831
  2. Yazar: YUNUS ÇOBAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYAT, YRD. DOÇ. DR. ADİL DENİZ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dikkat seviyesinin ölçüldüğü ve izlendiği bu tez kapsamında; EEG ölçümleri Emotiv Epoc Headset ile yapılmış ve veriler gerçek zamanlı olarak veritabanına kaydedilmiştir. Kaydedilen frekans verileri FFT (Fast Fourier Transform) yöntemi ile filtrelenmiş ve bu filtreleme yöntemi bizi, elde etmek istediğimiz beta, teta, alfa, delta v.b. frekans aralıklarına ulaştırmıştır. Çalıştırdığımız bu filtre ayrıca, kişinin kullandığı bilgisayar üzerinde yüklü olan küçük bir uygulamanın içinde mevcuttur. Sahip olduğu bu filtre, kişinin duygu tipi ve stres düzeyini belirleyebilen aynı zamanda bilimsel normlara göre veri analizi yaparak kişinin, dikkat seviyesi gerçek zamanlı olarak ölçülebilir hale getirilmiştir. Ayrıca ölçülen frekansların ve alınan verilerin web arayüzünün yönetim paneli üzerinden, zamana bazlı frekans bilgilerine ulaşabildiğimiz ve grafik olarak da gösterebildiğimiz yönetici sayfası bulunmaktadır. Bu sayfadan her kullanıcının stres düzeyi ve duygu tipini öğrenebildiğimiz gibi, acil bir durumda kişiye hızlı bir şekilde müdahale etmemizi sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis that attention level was monitored and measured; EEG measurements were conducted with Emotiv Epoc Headset and data was real- timely saved in database. Saved frequency data was filtered with the method FFT (Fast Fourier Transform) and this filtering method conveyed us to beta, teta, alfa, delta etc. frequency intervals that we wished to obtain. This filter we worked is also inside a small application that is loaded on the computer in the individual's use. The filter the individual has was made to measure real- timely attention level by analyzing data according to scientific norms and at the same time it can define the individual's emotional type and stress level. Moreover, there is also a manager page that we can reach time based frequency data over management panel of web interface of measured frequencies and obtained data. On this page as we can be aware of emotion type and stress level of each participant, it makes us be able to treat to the individual in an emergency case fast.