Tuz stresinin semizotu (Portulaca oleracea L.) bitkisinde stres parametrelerine ve yağ asidi içeriğine etkisinin araştırılması
The investigation of efects of salt stress on the stress parameters and the fatty acids content in the purslane (Portulaca oleracea L.)
  1. Tez No: 463860
  2. Yazar: MERVE NURAN MENDERES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, sera ortamında büyütülen semizotu bitkisine iki farklı tuz konsantrasyonu (50 mM ve 100 mM NaCl) ile 0.5 mM'lık salisilik asit uygulaması yapılarak fizyolojik ve biyokimyasal parametreler araştırıldı. Tuz uygulaması yapraklardaki prolin ve toplam klorofil miktarını artırmıştır fakat lipid peroksidasyonunu azaltmıştır. Tuz stresi doymuş yağ asidi miktarını artırarak doymamış asidi miktarını azaltmıştır. Salisilik asit uygulaması tuz stresine benzer etkiler göstermiştir. Tuz ve salisilik asit kombinasyonu uygulamaları tuz konsantrasyona bağlı olarak stres parametrelerini farklı şekilde etkilemiştir. Yüksek tuz konsantrasyonu + salisilik asit uygulamaları klorofil miktarını daha fazla artırmış fakat lipid peroksidasyonunu daha fazla azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, physiological and biochemical parameters were investigated by application of 0.5 mM salicylic acid with two different salt concentrations (50 mM and 100 mM NaCl) to purslane plants grown in greenhouse environment. Salt application increased the amount of proline and total chlorophyll, but decreased lipid peroxidationin the leaves. Salt stress increased the amount of saturated acid while decreased the amount of unsaturated fatty acid. Salicylic acid administration has shown similar effects to salt stress on fatty acid amount. Salt and salicylic acid combination treatments affected the stress parameters differently depending on salt concentration. High salt concentration and salicylic acid treatments increased the amount of chlorophyll; however, decreased lipid peroxidation.