Bazı tarımsal savaş ilaçlarının seralardaki önemli predatör ve parazitoitlere etkilerinin araştırılması
The effects of some pesticides on predator and parasitoids which are important in greenhouses
  1. Tez No: 463865
  2. Yazar: MUSTAFA PORTAKALDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Biyolojik mücadele uygulamalarından biri de doğal düşmanlara zarar vermeyen veya en az zarar veren kimyasal mücadele preparatlarına öncelik verilmesidir. Bu tezdeki amaç da bu konuda ülkemizde örtüaltında yaygın olarak kullanılan bazı predatör ve parazitoitlere sıklıkla kullanılan bazı pestisitlerin yan etkileri belirlenmesi ile entegre mücadele yapılan seralarda seçilecek pestisitler hakkında temel verilerin toplanmış olmasıdır. Çalışmada Aphidius colemani Viereck (Hymenoptera: Braconidae), Eretmocerus mundus, Mercet (Hymenoptera: Aphelinidae), Nesidiocoris tenuis Reuter (Hemiptera: Miridae), Orius laevigatus (Fieber) (Hemiptera: Anthocoridae) ve Amblyseius swirskii (Athias-Henriot) (Acari: Phytoseiidae) olmak üzere toplam 5 farklı doğal düşman kullanılmıştır. Bu kapsamda IOBC standartlarına göre laboratuvar ve sera şartlarında yürütülen çalışmada spinosad SC 480g/l, pyriproxyfen EC 100g/l, abamectin EC 18g/l, emamectin benzoate SG 50g/kg, bakıroksiklorür WP %50, kresoxim-methyl+boscalid SC 100g + 200g/kg, dimethoate EC 400g/l ve propineb+cymoxanil WP %70 + %6 olmak üzere toplam 8 bitki koruma ürününün bu beş farklı doğal düşmana karşı yan etkileri araştırılmıştır. Örtüaltı alanlarda, biyolojik mücadele açısından önem arz eden A. colemani, E. mundus, O. laevigatus, N. tenuis ve A. swirskii'ye abamectin ve spinosad etkili maddeli pestisitlerin yan etkileri laboratuvar şartlarında orta ve yüksek düzeyde çıkarken (%67-100), örtü altı şartlarında da orta ve yüksek düzeyde belirlenmiştir (%52,7-100). Emamectin benzoate etkili maddeli insektisit ise laboratuvar şartlarında orta düzeyde zararlı olurken (%41,7-78,5), sera şartlarında ise daha düşük düzeyde zararlı olmuştur (%35-44,9). İnsektisitlerden pyriproxyfen ve fungusitler kresoxim-methyl+boscalid, bakıroksiklorür ile cymoxanil+propineb genel anlamda hem laboratuvar hem de sera şartlarında düşük düzeyde zararlı olmuştur (%2,8-32,2).
Özet (Çeviri)
The one of the implementation methods of biological control is insecticide selection which is no harmful or less toxic to beneficial insect and it's surrounded environment. One of the alternative methods for this chemical control is the biological control and applied pesticide which no or less harmful the natural enemies and they are the basic principles of the integrated pest management practices. The aim of the thesis is to gather the basic information about pesticide selection in greenhouses which is IPM control methods undertaken, by bring out the basic information via learning side effects of some pesticides frequently applied on some predator and parasitoids commonly used in greenhouse. In this study, totally five biological control agent were used which are Aphidius colemani Viereck (Hymenoptera: Braconidae), Eretmocerus mundus, Mercet (Hymenoptera: Aphelinidae), Nesidiocoris tenuis Reuter (Hemiptera: Miridae), Orius laevigatus (Fieber) (Hemiptera: Anthocoridae) and Amblyseius swirskii (Athias-Henriot) (Acari: Phytoseiidae). In this context, side effects of 8 plant protection products: spinosad SC 480g/l, pyriproxyfen EC 100g/l, abamectin EC 18g/l, emamectin benzoate SG 50g/kg, copperoxychloride WP 50%, kresoxim-methyl+boscalid SC 100g + 200g/kg, dimethoate EC 400g/l and propineb+cymoxanil WP 70% + 6% were evaluated against five natural enemies under IOBC guidelines. Side effects of pesticides with abamectin and spinosad active ingredients on A. colemani, E. mundus, O. laevigatus, N. tenuis and A. swirskii which are important with regards to biological control in greenhouses were determined moderately and high level under laboratory (67-100%) and greenhouse conditions (52.7-100%). As for insecticide with emamectin benzoate active ingredient, it was moderately toxic (41.7-78.5%) in laboratory conditions and less toxic (35-44.9%) in greenhouse conditions. Pyriproxyfen from insecticides and fungicides, including kresoxim-methyl+boscalid, copper oxychloride and cymoxanil+propineb were low toxics in both laboratory and greenhouse conditions (2.8-32.2%).