Çerezlik kabakta farklı bitki aktivatörlerinin bitki büyümesi, meyve ve tohum verimi ile kalitesi üzerine etkileri
Effect of different plant activators on plant growth, fruit and seed yield and quality of snack pumpkin
- Tez No: 463867
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çerezlik kabakta üretim miktarlarının artmasına rağmen, birim alandan alınan ürün miktarı yeterli seviyelere ulaşmamıştır. Bitki aktivatörlerinin verim, kalite ve vegetatif gelişim üzerinde önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. Çerezlik kabakta farklı bitki aktivatörlerinin bitki büyümesi, tohum ve meyve verimi ile kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Nusem ve Beppo çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan bitki aktivatörleri, Crop-set, EM1, ERS, Vitormone-Plus Drip, Bacillus subtilis (OSU 142), Bacillus megatorium (M3), Azospirillum sp. (SP 245), Spirulina platensis'tir. Denemede bitki aktivatörleri, yalın, birbiriyle ve organik gübre ile kombinasyonlu olacak şekilde bitkilere uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda Nusem ve Beppo çeşitlerinde biyomas, meyve sayısı, meyve çapı, meyve boyu, meyve çevresi ile ilgili yapılan ölçümlerde en yüksek değer kontrol gruplarından olan konvansiyonel gübre uygulamasından elde edilmiştir. Toplam tohum verimi, bitki başına düşen tohum verimi, meyve başına düşen tohum verimi en fazla CR+OG uygulamasından elde edilmiştir. Tohumlarda toplam yağ miktarı, toplam protein miktarı, yağ asitleri kompozisyonu ve mineral madde içeriği ile ilgili kimyasal analizler farklı uygulamalardan elde edilmiştir. Tohumlarda mineral madde (P, K, Fe, Zn, Mn, Cu, Ca, Mg) ölçümlerinde farklı bitki aktivatörlerinin farklı element seviyelerine etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the increase in the production quantities in Snack pumpkin, the amount of product received from the unit area did not reach adequate levels. The effects of PGPR's on yield, fruit quality and vegetative growth is well known. Nusem and Beppo cultivars were used to determine the effects of different plant activators on plant growth, fruit and seed quality and yield in snack pumpkin. Crop-set, EM1, ERS, Vitormone-Plus Drip, Bacillus subtilis (OSU 142), Bacillus megatorium (M3), Azospirillum sp. (SP 245), Spirulina platensis are PGPR's were used in this study. In the experiment, the plant activators were applied to the plants alone or in combination with each other and organic fertilizer. According to the results highest biomass was obtained from Nusem and Beppo cultivar and highest value in measurement as number of fruits, fruits diameter, fruit length, fruit circumference were obtained from convantional fertilizer application as control. Highest total seed yield, seed yield per plant, seed yield per fruit were obtained from application of CR+OG. Chemical analyzes of the total amount of fat, protein, fatty acid composition and mineral matter content in the seeds were obtained from different applications. Mineral (P, K, Fe, Zn, Mn, Cu, Ca, Mg) measurements in seeds have been found to affect different element levels of different plant activators.