Çerezlik kabakta fide kök çürüklüğü hastalığı etmeni (Fusarium proliferatum) üzerine Trichoderma harzianum'un farklı formülasyonlarının etkileri
Çerezlik kabakta fide kök çürüklüğü hastaliği etmeni (Fusarium proliferatum) üzerine Trichoderma harzianum'un farkli formülasyonlarinin etkileri
- Tez No: 888626
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada antagonist fungus Trichoderma harzianum (TRIC8 izolatı) ile formulasyonlar hazırlanarak çerezlik kabakta (Cucurbita pepo L.) Fusarium proliferatum tarafından oluşturulan kök ve kök boğazı çürüklüğü hastalığının kontrol olanakları araştırılmıştır. İlk aşamada, izolatın in vitro koşullarda patojenin koloni gelişimine etkisi belirlenmiş, TRIC8 izolatı patojenle eş zamanlı ve patojen inokulasyonundan 48 saat önce besi ortamına yerleştirildiğinde, patojenin koloni gelişimini sırasıyla %52,63 ve 74.12 oranlarında engellemiştir. İkinci aşamada farklı materyaller kullanılarak formulasyonlar hazırlanmış, buğday samanı ile hazırlanan formulasyonun %1 ve %2'lik dozlarının patojenin koloni gelişimini sırasıyla %94,13 ve %94.16 oranlarında engellediği belirlenmiştir. Üçüncü aşamada patojenin koloni gelişimini en yüksek oranda engelleyen bu formulasyonun %1'lik dozunun uygulanma şekli incelenmiş ve etmene karşı hassas TG38 çeşidine ait tohumlara direkt olarak (TF5-1, kuru tohum uygulaması) uygulandığında tohum çimlenmesine olumsuz bir etkisinin olmadığı, bitki gelişme parametrelerini (sürgün uzunluğu, kök uzunluğu, fide gücü indeksi, fide yaş ve kuru ağırlığı) ve fenolik madde birikimini teşvik ettiği belirlenmiştir. Patojenle inokule edilmiş tohumlara uygulanan TF5-1 uygulaması 10 günlük fidelerde hastalık şiddetini %74.12 oranında azaltmış, tüm gelişme parametreleri ile birlikte ferulik asit, p-kumarik asit, 4 hidroksibenzoik asit, kuersetin 3-galaktosit, hesperidin ve rutin gibi fenolik bileşiklerde patojen inokule edilen (Kontrol +) ve herhangi bir uygulama yapılmayan (Kontrol –) tohumlardan gelişen fidelere göre önemli düzeyde artışa neden olmuştur. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar TF5-1 formulasyonunun çerezlik kabakta F. proliferatum'un neden olduğu kök ve kök boğazı çürüklüğünün önlenmesinde önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the control possibilities of crown and root rot disease in Cucurbita pepo L. caused by Fusarium proliferatum, using the formulations prepared with Trichoderma harzianum (TRIC8 isolate) the antagonist fungus. In the first stage of the study, the effect of TRIC8 isolate on the colony growth of F. proliferatum under in vitro conditions was determined. The TRIC8 isolate demonstrated a significant inhibitory effect on the colony growth of F. proliferatum, reducing it by 52.63% and 74.12% when placed in the medium simultaneously with the pathogen and 48 hours before pathogen inoculation, respectively. In the second stage, different formulations were prepared using different materials. Among these, it was determined that a 1% and 2% dose of the formulation prepared with wheat straw inhibited the colony growth of the pathogen by 94.13% and 94.16%, respectively. In the third stage, the method of application of 1% dose of this formulation, which inhibits the colony development of the pathogen at the highest rate, was examined and it was determined that it did not have a negative effect on seed germination when applied directly (TF5-1, dry seed application) to the seeds of the susceptible TG38 cultivar, and promoted plant growth parameters (shoot length, root length, seedling vigour index, seedling wet and dry weight) and the accumulation of phenolic compounds. The application of the TF5-1 treatment to pathogen-inoculated seeds resulted in a 74.12% reduction in disease severity in 10-day-old seedlings. The treatment caused a significant increase in all growth parameters and phenolic compounds, including ferulic acid, p-coumaric acid, 4-hydroxybenzoic acid, quercetin 3-galactoside, hesperidin and rutin, in comparison to seedlings developing from pathogen-inoculated (Control +) and untreated (Control –) seeds. The findings of this study indicate that the TF5-1 formulation has the potential to significantly prevent root and root collar rot caused by F. proliferatum in seedlings.