İnşaat işçilerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda uygulama ve algılama düzeyi
The level of application and perception about the occupational health and safety of construction workers
- Tez No: 463871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkemizde iş kazalarının en çok olduğu sektörlerden olan inşaat sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi düzeyi, bu sektörde yaşanacak iş kazalarının sayıca azaltılması ve kazalarda oluşan zararın en aza indirgenmesi için oldukça önemlidir. Bu çalışmada, inşaat sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını hangi düzeyde gerçekleştirdiği ve işçilerin bu konuyu algılama düzeyinin öğrenilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla 5 ayrı projede çalışan 92 çalışana anket uygulanmıştır. Cevaplar histagramlar ile sunulmuş ve bu cevaplar doğrultusunda çalışanların temel iş sağlığı ve güvenliği kuralları konusunda uygulama düzeyi öğrenilmiş ve uygulamada neden direnç gösterdikleri sorusunun cevabı bulunmaya çalışılmışır. Çalışanların verdikleri cevaplar doğrultusunda bu konuda ortaya çıkan sıkıntıları azaltmaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing the awareness of construction workers related with health and safety precautions is vitally important in order to decrease the number of accidents in construction sector which is one of the sectors with the highests rates of accidents in Turkey. In this study, it is aimed to determine the level of health and safety applications on construction sites together with the perceptions of the workers. In order to achive the aim of the study, a questionnaire was applied to 92 labourer from 5 different construction projects. The responses are presented by using histograms and results and recommendations are given accordingly.