Hadronik ileri kalorimetre (HF)'de kullanılan QIE10 kartlarının Pedestal, CapID, ICI testleri
Pedestal, CapID, ICI analysis for QIE10 cards in hadronic forward calorimeter (HF) in CMS experiment
- Tez No: 463872
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA EŞKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Büyük Hadron Çarpıştırıcı (BHÇ)'nda çok amaçlı iki dedektörden biri Compact Muon Solenoid (CMS) dedektörüdür. CMS'te bulunan HKAL'in alt detektörlerinden biri olan Hadronik İleri Kalorimetre (HF) kayıp enerji ölçümlerinde ve yüksek rapitide objelerinin yeniden yapılandırmasında önemli bir rol oynar. Bu tezde HF'de kullanılan QIE10 kartlarının montajından bahsedilmiştir ve Pedestal verileri ile Pedestal ve CapID testleri, ICI verileri ile ICI testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Compact Muon Solenoid (CMS) detector is one of the two multi-purpose experiments at the LHC. The Forward Hadron (HF) calorimeter is one of the sub-detector of HCAL detector in the CMS (Compact Muon Solenoid), which has a significant role in measuring of the missing energy and reconfiguring the pseudorapidity object. Assembling of the QIE10 cards in the HF calorimeter and pedestal testing with pedestal data and CapID testing with pedestal datas and ICI testing with ICI datas are mentioned in in this thesis.