İnşaat iş güvenliğinde gerçek zamanlı izleme ve erken uyarı sistemleri
Real-time monitoring and early warning systems in construction safety
  1. Tez No: 787332
  2. Yazar: TUĞÇE ALTINKAYNAK AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnşaat sektörü, uluslararası ve ulusal iş güvenliği istatistiklerine göre en yüksek kaza oranına sahip sektörlerden biridir. İnşaat güvenliği denetimi genellikle iş güvenliği uzmanları tarafından yapılır. İş güvenliği uzmanlarının görevleri; şantiye ortamını, ekipmanları, uygulamaları ilgili mevzuattaki standartlara uygun olup olmadığını incelenmesi, şantiyedeki iş kazası oluşturabilecek tehlikelerin belirlenmesi, iş kazası sebeplerinin tespit edilmesi, tehlikeli durumlara karşı alınabilecek önlemlerin belirlenmesi, çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin verilmesidir. İş güvenliği uzmanları tüm bu gözlem ve denetimleri manuel olarak gerçekleştirirler. Potansiyel sağlık ve güvenlik riski taşıyan tüm olayları sürekli olarak izlemek ve belirlemek çok zordur. Şantiye ortamının ve işçilerin otomatik olarak izlenmesi iş güvenliği uzmanından kaynaklanabilecek dalgınlık, yanlış karar verme gibi olumsuz etkileri ortadan kaldırır. Gerçek zamanlı izleme ve erken uyarı sistemleri birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Özellikle deprem, toprak kayması, sel, gibi ani gelişen doğal afetlerde riskli bölgelerin gerçek zamanlı olarak izlenip ani değişimlerde çevreye o anda uyarı vermesi gerekmektedir. Literatürde inşaat sektöründe iş güvenliğinin sağlanması amacıyla farklı gerçek zamanlı izleme ve erken uyarı sistemleri ile ilgili çalışmalar mevcuttur. İzleme ve erken uyarı sistemleri, çeşitli cihazlar ve yöntemler içerebilir, farklı türde ortamlara ve faaliyetlere uygulanabilir ve iş güvenliği denetiminin ihtiyaçlarını karşılar. Gerçekleştirilen tez çalışması kapsamında inşaat iş güvenliğinde gerçek zamanlı izleme ve erken uyarı sistemleri konusunda literatür taraması yapılmıştır. Anlamlı sonuçlar elde edebilmek için araştırmaya dahil edilen çalışmaların meta analizi yapılmış ve bibliyometrik analiz programı VosViewer ile ilişkiler haritayla gösterilmiştir. Sonuçlarda bu sistemin katkıları ve uygulama kısıtları verilmiştir. İnşaat iş güvenliğinde izleme ve uyarı sistemi için seçilen cihazların sayısı ve türü, iletişim protokollerinin seçimi, uyarı sinyallerinin çeşidi gibi birçok etken proje başında seçilip planlanmalıdır. Saha koşullarına uygun, önceden planlanmış bir gerçek zamanlı izleme ve erken uyarı sistemi inşaat iş güvenliği açısından manuel denetimlere göre daha güçlü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the sectors with the highest accident rate according to international and national occupational safety statistics. Construction safety inspection is usually done by occupational safety specialists. Duties of occupational safety specialists; examining the construction site environment, equipment and practices whether they comply with the standards in the relevant legislation, determining the hazards that may cause work accidents at the construction site, determining the causes of work accidents, determining the measures that can be taken against dangerous situations, and providing occupational health and safety training to the construction workers. Occupational safety experts perform all these observations and inspections manually. It is very difficult to constantly monitor and identify all events that pose a potential health and safety risk. Automatic monitoring of the construction site environment and workers eliminates negative effects such as absent-mindedness and wrong decision-making that may arise from the occupational safety specialist. Real-time monitoring and early warning systems are used in many different sectors. Especially in case of sudden natural disasters such as earthquakes, landslides, floods, risky areas should be monitored in real time and immediately alerted to the environment in case of sudden changes. In the literature, there are studies on different real-time monitoring and early warning systems in order to ensure occupational safety in the construction industry. Monitoring and early warning systems can include a variety of devices and methods, can be applied to different types of environments and activities, and meet the needs of occupational safety supervision. Within the scope of the thesis study, a literature review was conducted on real-time monitoring and early warning systems in construction occupational safety. In order to obtain meaningful results, a meta-analysis of the studies included in the research was made and the relationships were mapped with the bibliometric analysis program VosViewer. In the results, the contributions and application limitations of this system are given. Many factors such as the number and type of devices selected for the monitoring and warning system in construction occupational safety, the selection of communication protocols, the type of warning signals should be selected and planned at the beginning of the project. It was concluded that a preplanned real-time monitoring and early warning system suitable for site conditions is stronger than manual inspections in terms of construction work safety.