Characterization of phomopsis isolates causing phomopsis dieback of grapevine and their sensitivity against some fungicides and hot water treatments
Asmada phomopsis geriye ölümüne neden olan phomopsis izolatlarının karakterizasyonu ve bunların sıcak su uygulamaları ve bazı fungisitlere karşı duyarlılıkları
  1. Tez No: 463878
  2. Yazar: QAMAR NAWAZ AWAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT SONER AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Ege Bölgesi'nden elde edilmiş Phomopsis izolatları klasik ve moleküler yöntemlerle tanılanmış, ayrıca bu izolatların duyarlılıklarıin vitro'da sıcak su uygulamalarına ve bazı fungisitlere karşı test edilmiştir. Klasik ve moleküler tanı çalışmaları (PCR, gen sekanslama ve filogenetik analizler) sonunda, çalışmada kullanılan tüm izolatların Diaporthe ampelina (Syn. Phomopsis viticola) türü olduğu bulunmuştur. Bu izolatlardan 4 tanesi (CUZF70, CUZF78, CUZF97 ve CUZF140)“G”tipi, geriye kalan 19'u“W”tipi izolat olarak gruplandırılmışlardır. Patojenisite testinde tüm izolatların farklı virülenslik düzeylerine sahip oldukları (6.5-20.3 mm lezyon uzunlukları ile) belirlenmiştir. In vitro koşullarda, sıcak su uygulamalarına dahil edilen 6 izolattan 3 tanesi (CUZF70, CUZF78, CUZF97) 48°C'de 45 dakikada, diğerleri (CUZF62, CUZF101, CUZF144) 48°C'de 30 dakikada canlılıklarını kaybetmişlerdir. Çalışmada kullanılan fungisitlerden cyprodinil+fludioxonil, tebuconazole ve fludioxonil'in izolatların büyümesini engelleyen en etkili fungisit oldukları bulunmuştur. Özellikle cyprodinil+fludioxonil 1 ppm'lik konsantrasyonda bazı izolatların büyümesini %89.5 oranına kadar engellemiştir. Bu tez çalışmasından, asma fidanlıklarında fidan üretiminde kullanmak üzere, bazı fungisit ve sıcak su uygulamalarına ait temel veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the Phomopsis isolates obtained from the Aegean Region were identified with classical and molecular methods and their sensitivity was tested against hot water treatments and some fungicides in in vitro. At the end of the classical and molecular test (PCR, gene sequencing and phylogenetic analysis) results, all the isolates were found to be Diaporthe ampelina (Syn. Phomopsis viticola). Four isolates (CUZF70, CUZF78, CUZF97 ve CUZF140) were grouped as 'G' type and the rest (19) were groupped as 'W' types isolates. All the isolates were determined to have different virulence levels (with 6.5-20.3 mm lesion lengths) in pathogenicity test. Three (CUZF 70, CUZF78, CUZF97) of the six isolates involved in hot water treatments lost their viability at 48°C-45 min. and the other ones lost at 48°C-30 min (CUZF62, CUZF101, CUZF144) respectively. The fungicides (cyprodinil + fludioxonil, tebuconazole and fludioxonil) used in the study were found to be the most effective ones inhibiting colony growth of the isolates. Particularly, cyprodinil+fludioxonil inhibited mycelial growth of some isolates upto 89.5% efficacy at 1 ppm concentration. From this thesis study, some basic fungicide and hot water treatments data were obtained to reduce Phomopsis infections for grapevine nurseries to use in their rootling production.