Doğu Akdeniz bölgesinde dikenli incir (Opuntia ficus-indica [L.] Mill.) tür içi çeşitliliğinin morfolojik ve moleküler olarak incelenmesi
Morphological and molecular study of intraspecific variations of prickly pear (Opuntia ficus-indica [L.] Mill.) in Eastern Mediterranean region
  1. Tez No: 463892
  2. Yazar: MURAT ZURNACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENAP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Cactaceae familyasına ait Opuntia cinsi içinde yer alan Dikenli incir (Opuntia ficus-indica L.), ülkemizde Akdeniz Bölgesine özgü bitkiler içinde yer almaktadır. Türkiye'de dikenli incir genellikle Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Antalya ile Güney Ege sahillerinde doğal olarak yetişmektedir. Bu bölgelerde doğal olarak yetişen dikenli incir yaz aylarında toplanarak yerel pazarlarda satılmaktadır. Ülkemizde dikenli incir üretim miktarı konusunda resmi istatistiklere göre bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Akdeniz bölgesinde yer alan Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay illerinden selekte edilen dikenli incir (Opuntia ficus-indica L.) genotiplerinin tür içi çeşitliliğinin morfolojik ve moleküler olarak belirlemektir. Bu çalışma ile 2014 yılında Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye illerinden selekte edilen toplam 40 dikenli incir genotipi pomolojik ve moleküler olarak incelenmiştir. Çalışmada 13 pomolojik özellik incelenmiştir. Sonuçta meyve pomolojik karakterlerinin geniş bir dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Moleküler analizler neticesinde 19 RAPD primerinden toplam 137 bant elde edilmiştir. Bu bantlardan 112 tanesi polimorfik bulunmuştur ve polimorfizm oranı % 81,75 olarak tespit edilmiştir. Dikenli incir genotipleri arasındaki farklılığın yüksek seviyede (0,61-0,93) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Prickly pear (Opuntia ficus-indica L.) belongs to Opuntia geneous of Cactaceae family. Prickly pear is naturally grown in Mediterranean region of Turkey particularly in Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Antalya and southern Aegean. It is sold and consumed in summer time at local markets. There is no statistical data of production and consumption amounts of prickly pear in Turkey. The aim of the determination of morphological and molecular biodiversity of prickly pear (Opuntia ficus-indica L.) genetic resources in Eastern Mediterranean Region. In this project, 40 prickly pear genotypes were selected in Eastern Mediterranean Region have been examined as pomological and molecular DNA properties. It weas determined that fruit pomological propeties showed wide diversity. Nineteen RAPD primers generated a total of 137 reproducible bands; 81.75% of which were polymorphic. It was determined that there was a high genetic difference (0.61-0.93 genetic similarity) among 40 prickly pear genotypes.