Doğu Akdeniz Bölgesi'nden selekte edilen bazı dikenli incir (Opuntia ficus-indica [L.] mill.) genotiplerine ait meyve sularının kimyasal özelliklerinin incelenmesi
The study of juice chemical properties of some prickly pear (Opuntia ficus-indica [L.] mill.) genotypes selected in eastern mediterranean region
  1. Tez No: 466574
  2. Yazar: CİHAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENAP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, Akdeniz bölgesinde yer alan Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay illerinden selekte edilen dikenli incir (Opuntia ficus-indica L.) genotiplerine ait meyve sularının kimyasal özelliklerinin belirlenmesidir. Bu çalışma ile 2014 yılında Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye illerinden selekte edilen toplam 30 dikenli incir genotipine ait meyve sularının SÇKM, asitlik, pH, toplam fenolik madde, betasiyanin ve betaksantin renk madde, makro ve mikro mineral içerikleri incelenmiştir. Çalışmamızda 30 genotipe ait meyve sularında SÇKM oranı %6-13,5, asitlik %0,11-%0,44, pH 4,1-6,1, toplam fenolik madde içeriği 281,1-551,5 (mg GAE/kg), antioksidatif kapasite 2,57-4,73 (mM troloks/ml), betasiyanin renk maddesi 1,29-4,49 (mg/100ml), betaksantin renk maddesi 21,04-92,80 (mg/100ml) ve mineral maddeler P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn ve Cu değerleri sırasıyla 23,6- 148,8 ppm, 144,9-1020,6 ppm, 371,4-2321,1 ppm, 8,2-995,9 ppm, 16,9-151,8 ppm, 0,7-5,7 ppm, 0,8-4,4 ppm ve 0,1-5,9 ppm olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the determination of juice chemical properties of some prickly pear (Opuntia ficus-indica L.) genotypes selected in Eastern Mediterranean Region. In this study, the juices of 30 prickly pear genotypes were selected in Eastern Mediterranean Region in 2014 have been examined as total soluble solid, titrable acidty, pH, total phenolic substances, antioxidant capacity, betasiyanin and betaxsantin contents, macro and micro mineral contents. As a result, fruit juices of 30 genotypes were found to have a ration of brix %6-13,5, acidity %0,11-%0,44, ph 4,1- 6,1, total phenolic substance 281,1-551,5 (mg GAE/kg), antioxidant capacity 2,57-4,73 (mM troloks/ml), betacyanin coloring matter 1,29-4,49 (mg/100ml), betaxanthin coloring matter 21,04-92,80 (mg/100ml) and mineral substance P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn and Cu values were 23,6- 148,8 ppm, 144,9-1020,6 ppm, 371,4-2321,1 ppm, 8,2-995,9 ppm, 16,9-151,8 ppm, 0,7-5,7 ppm, 0,8-4,4 ppm and 0,1-5,9 ppm, respectively.