Klenbuterol tayini için altın nanopartikül katkılı potansiyometrik immunosensör geliştirilmesi
Development of gold nanoparticle-coated potentiometric immunosensor for clenbuterol detection
- Tez No: 463918
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BİRLİK ÖZKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Klenbuterol, sempatik sinir sistemi uyarıcısı olarak kullanılan bir β2-reseptörüdür. Klenbuterol azot tutucu, yağ depolamayı azaltıcı özelliğe sahiptir ve besin dönüşümünü etkiler. Anabolik etkisi, protein sentezini artırmasının sonucudur. Klenbuterol anabolik etkisinden dolayı özellikle sporcular tarafından vücut geliştirmek amacıyla da kullanılmaktadır. Çiftlik hayvanlarının beslenmesinde klenbuterolun, yem katkı maddesi olarak kullanıldığı yasadışı birçok uygulama da mevcuttur. Bu nedenle, hassas, spesifik ve kullanışlı bir analiz, hayvan beslemelerinde, dokularda, kanda ve idrarda bulunan klenbuterol kalıntılarının yerinde tespiti için gereklidir. Bu amaçla, klenbuterol tayini için; basit, ucuz ve etkili bir yöntem geliştirilmesi hedeflenmiştir. Klenbuterol molekülü için yüksek seçicilikte olan nano anti-klenbuterol antibadi polimeri hazırlanmış ve immunosensör yapımında kullanılmıştır. İlk aşamada; nano anti-klenbuterol antibadinin sentezinde kullanılacak monomer olan MAT-Ru-MuABt sentezlenmiş, karakterizasyonu 1H NMR ile gerçekleştirilmiştir. Anti-klenbuterol antibadi ile modifiye edilen MAT-Ru-MuABt monomerleri, uygun çapraz bağlayıcı varlığında polimerleştirilip, nano anti-klenbuterol antibadi elde edilmiştir. İkinci aşamada; altın nanopartikül (AuNP) sentezlenmiş ve nano anti-klenbuterol antibadinin modifiyesinde kullanılmıştır. Karakterizasyonu SEM ile gerçekleştirilmiştir. Son aşamada ise; hazırlanan nano anti-klenbuterol antibadi ve altın nanopartikül modifiye edilmiş nano anti-klenbuterol antibadi ile iki farklı immunosensör hazırlanmıştır. Hazırlanan bu immunosensörlerin potansiyel cevabı, pH, cevap süresi, seçiciliği ve tekrar kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Clenbuterol is a β2-receptor used as a stimulator of the sympathetic nervous system. Clenbuterol nitrogen retainer has oil storage reduction function and affects nutrient conversion. The anabolic effect is the result of increasing protein synthesis. Clenbuterol is also used by bodybuilding athletes due to its anabolic effect. A lot of cases which illegal application of clenbuterol as feed additives in feeding farm animals exist. Therefore, a sensitive, specific and convenient assay is essential for on-site detection of ultra trace residue of clenbuterol in animal feeds, tissues, bloods and urines. For this purpose, a simple, inexpensive and effective method was developed for the determination of clenbuterol. The highly selective nano anti-clenbuterol antibody polymer for the clenbuterol molecule was prepared and used in immunosensor construction. First stage; MAT-Ru-MuABt, a monomer for synthesis of nano anti-clenbuterol, was synthesized and characterized by 1H NMR. MAT-Ru-MuABt monomers modified with anti-clenbuterol antibody were polymerized in the presence of a suitable crosslinker and nano anti-clenbuterol antibody was obtained. In the second stage; gold nanoparticle (AuNPs) was synthesized and used in the nano anti-clenbuterol modification. Gold nanoparticle characterized by SEM. In the last stage; two different immunosensors were prepared with the prepared nano anti-clenbuterol antibody and gold nanoparticle-modified nano anti-clenbuterol antibody. Potential response, pH, response time, selectivity and reusability of these prepared immunosensors were examined.