Diyabetik anne bebeklerinde antropometrik ölçümler ile kord kanı tenascin-C, insülin, glikoz seviyelerinin ilişkisi
Anthropometric measurements of diabetic mothers' dolls and cord blood tenascin-c, insulin, relation of glucose levels
  1. Tez No: 463938
  2. Yazar: FEHİME ERDEM SÜRECEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AYLANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus (DM) gebelik süresince fetus gelişimini olumsuz etkileyen önemli metabolik bozukluklara neden olan bir hastalıktır. Bu anormalliklerin nedeni tam olarak açıklanamasa da yükselen HbA1c 'nin oksijen kapasitesinin az olmasına bağlı olarak oluşan doku hipoksisi, metabolik asidoz ve hipo-hiperglisemiler sorumlu tutulmaktadır. Tenascin-C (TN-C) 6 monomerden oluşan extraselüler matriks glikoproteinidir ve stres cevabında rol oynar. İnflamasyonda fibroblastlar uyarılır, extraselüler matriks artar sonuç olarak TN-C seviyesi de artar. Kronik bir inflamatuar süreç olan diyabetten etkilenen fetusun büyümesinde TN-C'nin rolünün olup olmadığı ve kord kanı TN-C, insülin ve glikoz düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde miadında doğan term diyabetik anne bebekleri çalışmaya alındı. Hastaların gebelik haftası, gebelikteki ilaç kullanımı, radyasyon ve diğer teratojen maruziyeti ve ek hastalıklar öyküsü ayrıntılı olarak kaydedildi. Bebeklerin boy, baş çevresi, tartı ve göğüs çevreleri aynı kişi tarafından ölçülüp kayıt edildi. Doğum esnasında bebeğe ve gebeye invaziv girişim yapmadan göbek kordonundan TN-C, insülin, glikoz bakılmak üzere tarafımızca 5 cc kan alınıp santifrüj edildi. Kan örnekleri uygun koşullarda saklandı. Alınan kan örnekleri TN –C ELİSA yöntemi ile; insülin, glikoz spektrofotometrik ve immünolojik yöntemle otoanalizörde çalışıldı. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilip değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes mellitus (DM) is a disease that causes important metabolic disorders that negatively affect fetal development during pregnancy. Although the cause of these abnormalities is not fully explained, tissue hypoxia, metabolic acidosis and hypo-hyperglycaemia are responsible for the increased oxygen uptake of HbA1c. Tenascin-C (TN-C) is an extracellular matrix glycoprotein composed of 6 monomers and plays a role in stress response. Inflammation induces fibroblasts, resulting in an increase in extracellular matrix resulting in a TN-C level increase. It is aimed to compare whether cord blood TN-C, insulin and glucose levels are involved in the growth of the etus affected by a chronic inflammatory process, diabetes, and whether TN-C is involved. Method: Çanakkale Onsekiz Mart University Medical Practice and Research Hospital of term diabetic mother born babies were taken into the study. Details of the patients' gestational week, drug use during pregnancy, radiation and other teratogen exposure, and additional illnesses were recorded. The height, head circumference, weighing and chest circumference of the babies were measured and recorded by the same person. At birth, 5 cc of blood was taken from the umbilical cord for insulin, glucose, TNC, and centrifugation, without invasive intervention to the baby and the pregnancy. Blood samples were stored under appropriate conditions. Blood samples were taken by TN-C ELISA method; Insulin, glucose spectrophotometric and immunological methods. The obtained data were analyzed and evaluated by SPSS statistical program.