Kifoplasti ve vertebroplasti operasyonlarının klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of kyphoplasty and vertebroplasty operations
  1. Tez No: 463940
  2. Yazar: ÖZBEY ŞAFAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TARIK AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma osteoporoz ve tümör nedenli vertebra korpus fraktürleri olan hastalara yapılan perkütanöz vertebroplasti (PVP) veya balon kifoplastiden (BKP) sonra preoperatif ve postoperatif klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmek için yapılmıştır. Omurga fraktürlerinde konservatif ve cerrahi metodlar tedavide tek başına ya da birlikte kullanılabilirken, tedavide amaç anatomik redüksiyon sağlamak, spinal deformiteyi önlemek, ağrıyı azaltmak, vertebra yüksekliğini yeniden sağlamak ve erken mobilizasyon ile hastanın günlük aktivitelerine geri dönmesini sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 2011-2016 yılları arasında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği' nde perkütan vertebroplasti ve balon kifoplasti uygulanan toplam 65 hasta değerlendirmeye alındı. Olgular tedavi amacıyla kliniğe yatırıldıklarında Visual Analog Skala (VAS), Oswestry Dizabilite Sorgulaması (ODS) değerleri kaydedildi. Bu çalışmaya alınan 65 olgunun 44'i kadın (%67,7), 21'i erkek (%32,3) olup, PKP/BKP işlemi uygulanmıştır ve bu hastaların 63' ü osteoporotik, 2'si tümör nedeniyle gelişen vertebra kompresyon kırıklarıydı. Olguların radyolojik değerlendirmeleri ise T1, T2, STIR sekans torakolomber MRG, BT ve radyografi ile preoperatif ve postoperatif olarak değerlendirildi. İşlem yapılan 65 seviyenin dağılımı; Th8 seviyesine 1 (%1,5), Th10 seviyesine 3 (%4,6), Th11 seviyesine 4 (%6,2), Th12 seviyesine 19 (%29,2), L1 seviyesine 11 (%17), L2 seviyesine 13 (%20), L3 seviyesine 7 (%10,8), L4 seviyesine 6 (%9,2), L5 seviyesine 1 (%1,5) seviye şeklindeydi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study has been done to evaluate preoperative and postoperative clinical and radiological results after percutanous vertebroplasty (PVP) or balloon kyphoplasty (BKP) in patients with VBCF secondary to osteoporosis and metastasis. Treatment goals of osteoporotic vertebra compression fractures by both conservative and surgical measures are anatomic reduction, prevention of spinal deformity, cessation of pain, restoration of vertebral height and provision of daily living activities of patients by providing stable fixation and early mobilization. Material and Methods: We have evaluated 65 patients who underwent PVP/BKP procedure in Canakkale 18 March University Neurosurgery Clinic between the years 2011 and 2016. The preoperative Visual Analog Scale and Oswestry Disability Questionaire values were recorded. PVP/BKP was applied in 65 cases, including osteoporosis in 63 cases, and tumor invasion in 2 cases. There was 44 female (67,7%), and 21 male (32,3%). The radiological evaluation was done using spinal MR imaging (T1, T2, STIR sequences), CT, and plain radiography. The distribution of the sixty five vertebrae treated with PVP and BKP procedures; Th8 level 1 (1,5%), Th10 level 3 (4,6%), Th11 level 4 (6,2%), Th12 level 19 (29,2%), L1 level 11 (17%), L2 level 13 (20%), L3 level 7 (10,8%), L4 level 6 (9,2%), L5 level 1 (1,5%), respectively. Results: The major symptom was pain. The mean VAS scores had reduced from 7.9 preoperatively to 2 postoperatively (p0.05). vii Conclusion: Kyphoplasty is a reliable and effective method in pain relief, providing vertebral body height restoration and kyphosis correction. This study revealed that the more amount of the injected cement, the higher rate of the cement leakage. The current study also demonstrated that there was no correlation between the amount of the cement and kyphosis correction rate.