Diabetes mellitus'lu hastalarda, hastalık tutumlarının kronik komplikasyonlar üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of disease attitudes on chronic complications in diabetes melli̇tus patients
- Tez No: 463949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı diyabet tanısı almış bireylerin hastalığa karşı geliştirdikleri tutumların gerçekleşebilecek kronik komplikasyonlar üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın örneklemini 100 diyabetli oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, 'Hasta Tanıtım Formu' ile 'Diyabet Tutum Ölçeği' ile toplanmıştır. Veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde), ANOVA ve Onesample T testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin % 74'ünün kadın olduğu, % 26'sının erkek olduğu saptanmıştır. Bu bireylerin eğitim durumları göz önüne alındığında hasta bireylerin %77'sinin okuryazar olmadığı, %71'inin evli, %89'unun çalışmadığı saptanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin ekonomik durumları incelendiğinde bireylerin %77'sinin gelirinin olmadığı görülmüştür. Çalışmaya katılan diyabet hastalarının % 12'sinde diyabete bağlı herhangi bir komplikasyona rastlanmamış, hastaların %38'inde Diyabetik Retinopati komplikasyonu olduğu, %26'sında hipertansiyon, %15'inde Diyabetik Nöropati-nefropati saptanmıştır. Hastaların diyabet tutum ölçeğinde aldıkları toplam puan ortalamasının2,91 ± 0,65 olduğu ve hastaların negatif tutumda oldukları bulunmuştur. Hastaların yaşı arttıkça negatif tutumdan pozitif tutuma yöneldiği (p>0,05) ve cinsiyetin hem erkek hem de kadınlarda negatif tutuma sahip oldukları (p>0,05) saptanmıştır. Sonuç: Hastaların diyabet tutum ölçeğine göre negatif tutum gösterdikleri, bu tutumun eğitim ve gelir durumlarının etkilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim :Theaim of this study is to examine the effects of attitudes developed by with diabetes on their chronic complications. Materials And Methods:The descriptive sample of this study consisted of 100 diabetic. The data of the study were collected by the patient presentation form and the diabetic attitudes cale. Forthe Data THE SPSS 20.0 pack age program is used. Descriptive statistic swere used in the evaluation of the study data such as ( Number, Percent ) ANOVA and One Sample T Test. Symptoms: 74% of the individual sparticipating in the survey were femaleand 26% weremale. When the educational status of the seindividuals is taken intoconsideration, it is determined that 77% of the sick individuals are not literate, 71% are married and 89% are not. No diabetic complications were found in 12% of the diabetic patient sparticipating in the study. 38% of the patients had diabetes mellitus complications, 26% had hypertension and 15% had diabetic nephropathy. The mean score of the patients in the diabetic attitudes cale wasfoundto be 2.91 + 0.65 and that thepatients had a negative attitude. Positive patients were found to have a positive attitude to ward thea ged patients (p> 0.05) and negative attitudes to ward sbothsexes (p> 0,05). Results:The patients showed a negative attitude to wards the diabetes attitudes cale and this attitude did not affect education and in comesituations.