Kardiyopulmoner bypass'a alınan hastaların perikardiyal sıvı içerisindeki PAPP-a ve seruloplazmin seviyesinin araştırılması
The investigation of PAPP-A and ceruloplasmin levels in pericardial liquids of the patients taken into cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 463952
  2. Yazar: NUR DİLBER ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kalp ve akciğerlerin işlevlerinin durdurulması ve kalbin içindeki kanın boşaltılması açık kalp cerrahisinin uygulanabilmesi için önemlidir. Açık kalp cerrahisi ameliyatlarında kalp ve akciğerlerinin görevi olan pompalama ve ventilasyon görevini geçici olarak vücut dışında kalp-akciğer makinası veya kardiyopulmoner bypass denilen cihaz yapmaktadır. Kardiyovasküler hastalıklar, dünyada mortalite ve morbiditenin majör nedeni olma yolunda giderek artan bir rol almaktadır. Kardiyovasküler hastalıkların teşhisi için kan ve kalp dokusunun yanında perikardiyal sıvı (PS) da kullanılabilmektedir. Perikardiyal sıvı analizi: çeşitli perikardiyal ve kardiyovasküler hastalıklarda birçok patofizyolojik mekanizmaların anlaşılmasını sağlamaktadır. PAPP-A, damar düz kas hücresinde etkili olarak ateroskleroz gelişiminde rol oynayan insülin benzeri büyüme faktörü I'in (IGF-I) özgül aktivatörüdür. Aynı zamanda inflamasyon ve plak rüptüründe de etkilidir. Seruloplazmin ise %7-8 karbonhidrat içerikli, inflamasyonda ılımlı bir cevap oluşturan bir akut faz proteinidir. Kardiyovasküler hastalıklarda bu parametreler perikardiyalde bakılmadığı için, yaptığımız çalışmada açık kalp cerrahisi geçiren hastaların perikardiyal sıvısına süzülen PAPP-A, Seruloplazmin, Paraoksonaz, Arilesteraz, TOS, TAS ve OSİ değerlerinin kardiyovasküler hastalıklardaki seviyesinin tespit edilmesi, bu parametreler ile KVH ilişkisinin çözümlenmesi ve böylelikle hastalığın patofizyolojisinin anlaşılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmamıza çeşitli kardiyovasküler hastalıklardan dolayı KPB ile ameliyat edilen 28'i erkek 12'si kadın olmak üzere 40 hasta dahil edildi. Bu hastalardan perikardiyal sıvı alınarak; eliza yöntemi ile PAPP-A, erel metodu ile Seruloplazmin, rel assay kiti ile Paraoksonaz ve Arilesteraz çalışıldı. Ayrıca Total Antioksidan Stres (TAS), Total Oksidatif Stres (TOS) ve Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) ölçümleri de yapıldı. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada PAPP-A ile Seruloplazmin arasında korelasyon açısından anlamlı bir ilişki çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
Stopping the functions of the heart and the lungs and evacuating the blood in the heart are important for the application of an open heart surgery. A device outside the body, named heart-lung machine or cardiopulmonary bypass temporarily performs the duties of pumping and ventilation which naturally belong to the heart and the lungs during open heart surgeries. Cardiovascular diseases play a rising role in becoming the major cause of mortality and morbidity around the world. Pericardial fluid (PF) can also be used along with blood and heart tissues for the diagnosis of cardiovascular diseases. The analysis of pericardial fluid provides an understanding of many pathophysiological mechanisms in various pericardial and cardiovascular diseases. PAPP-A is the specific activator of insulin-like growth factor I (IGF-I), which plays a role in the development of atherosclerosis in vascular smooth muscle cells. Likewise, it is effective in inflammation and plaque rupture, too. Ceruloplasmin, on the other hand, is an acute phase protein which has a 7-8% carbohydrate content and constitutes a mild response in inflammation. Since these parameters are not looked at in cardiovascular diseases, we aimed to detect the level of PAPP-A, Ceruloplasmin, Paraoxonase, Arylesterase, TOS, TAS and OSI values in pericardial fluids of the patients who underwent open heart surgery in cardiovascular diseases; to analyze the relationship of KVH with these parameters and contribute to the understanding of the pathophysiology of the disease. 40 patients, 28 of whom were male and 12 of whom were female were included in our study, and these were the patients who were operated on CPB due to various cardiovascular diseases. By taking pericardial fluids from these patients; PAPP-A was examined with eliza method; Ceruloplasmin was examined with erel method; Paraoxonase and Arylesterase were examined with rel assay kit. Besides, Total Antioxidant Stress (TAS), Total Oxidative Stress (TOS) and Oxidative Stress Index (OSI) were also studied. As a result, there was no significant relationship between PAPP-A and Ceruloplasmin values in terms of correlation in this study.