Tomoterapide larinks radyoterapisinin dozimetrik değerlendirilmesi
Dosimetric evaluation of larynx radiotherapy with tomotherapy
- Tez No: 463951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEDİYE ACUN BUCHT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Baş boyun kanserleri arasında en sık görülen kanser çeşidi olan larinks kanseri uygun tanı ile tedaviye en iyi yanıt vermektedir. Larinks kanseri tedavi yöntemlerinden biri olan radyoterapi hedef tümöre gerekli dozu verirken kritik organları mümkün olduğunca korumayı amaçlamaktadır. Larinks radyoterapisinde, yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) tekniğini kullanan helikal tomoterapi önemli yer tutmaktadır. Tomoterapi doz dağılımları, cihazın çene genişliği (jaw), pitch ve modülasyon faktörü parametrelerine bağlıdır. Tümörün şekline ve kritik organlara yakınlığına bağlı olarak, bu parametrelerin farklı kombinasyonlarıyla uygun doz dağılımı oluşturur. Bu tez çalışmasında, pitch ve modülasyon faktörü parametreleri sabit tutularak 1 cm, 2,5 cm ve 5 cm'lik çene genişlikleri ile oluşturulan tedavi planlarının, hedef hacim ve kritik organ dozları ile ışınlama süreleri açısından karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Radyasyon Onkolojisi kliniğinde yapılmış olup, Tomoterapi Hi-Art cihazı ve Volo tedavi planlama sistemi kullanılmıştır. Çalışmada 15 larinks kanseri hastası için 1 cm, 2,5 cm ve 5 cm'lik çene genişlikleri kullanılarak tedavi planları oluşturulmuştur. Elde edilen planların karşılaştırılması sonucunda, 1 cm'lik çene genişliğinin daha iyi hedef hacim doz homojenitesini ve daha düşük kritik organ dozlarını sağladığı fakat daha uzun tedavi süresine neden olduğu görülmüştür. Larinksin tomoterapi ile tedavisinde, cihazın çene genişliği parametresi arttıkça hedef hacim ve kritik organ dozlarının arttığı ve ışınlama süresinin kısaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Larynx cancer, is the most common type of cancer among head and neck cancers, and it responds well to treatment with appropriate diagnosis. Radiotherapy, is one of the treatment methods for larynx cancer, and it aims to protect the critical organs as much as possible while giving the necessary dose to the target tumor. Helical tomotherapy, uses intensity modulated radiotherapy (IMRT) technique and has an important role in larynx treament. Dose distributions of the tomotherapy depends on the parameters of the jaw width, pitch and modulation factor. The optimal dose distribution is obtained by different combinations of these three parameters depending on the shape of the tumor and its proximity to the critical organs. This study, aims to compare treatment plans created with jaw widths of 1 cm, 2.5 cm and 5 cm in terms of target volume, and critical organ doses and irradiation time by keeping the parameters of pitch and modulation factor constant. This study was carried out in Inonu University Turgut Ozal Medical Center Radiation Oncology Clinic. The Tomotherapy Hi-Art device and Volo treatment planning system were used. Treatment plans for 15 larynx cancer patients were created for jaw widths of 1 cm, 2.5 cm and 5 cm in this study. It was observed that the 1 cm jaw width provided better dose homogeneity to the target volume and lower critical organ doses but prolonged the irradiation time as a result of the comparison of the plans. It was concluded that in treatment of larynx with tomotherapy the doses to the target volume and to critical organs increase and irradiation time shortens as the jaw width increases.