Sigara bıraktıktan bir ay sonra uyku kalitesindeki değişikliğin değerlendirilmesi
Evaluation of changes in the quality of sleep for A month after quitting smoking
- Tez No: 463985
- Danışmanlar: UZMAN TEVFİK TANJU YILMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Sigara kullanan 18 yaş üstü bireylerin uyku kalitelerinin Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ile değerlendirilmesi, sigarayı bıraktıktan bir ay sonra uyku kalitelerindeki değişimin saptanması ve uyku kalitesi ile ilişkili faktörlerin belirlenerek sigara bıraktırma çalışmalarında çok fazla önemsenmeyen uyku kalitesinin de dikkate alınmasını sağlamaktır. MATERYAL METOD: Bu çalışma; verilerin iki ayrı süreçte (1-sigarayı bırakmadan önce, 2-sigarayı bıraktıktan bir ay sonra) toplandığı kesitsel tasarım tipinde bir araştırmadır. Araştırma bölgesi İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği olarak belirlenmiştir.Veri toplama sürecinde polikliniğe 70 birey başvurmuştur. Bu bireylerden dahil edilme kriterlerine uyan 67 birey çalışmaya katılmak için gönüllü olmuş ve çalışmanın ilk aşamasına katılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasına ise; çıkarılma kriterlerine uyan 17 kişinin dışlanmasıyla kalan 50 kişi dahil edilmiştir (n=50). Araştırmanın verileri iki aşamada toplanmıştır. İlk aşamada; çalışma grubuna, demografik değişkenleri içeren bir anket formu ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği araştırıcı tarafından yüz-yüze görüşme ile Sigara Bırakma Polikliniği'nde uygulanmıştır. İkinci aşama bireyler sigarayı bıraktıktan bir ay sonra gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada da Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği Sigara Bırakma Polikliniği'nde yüz-yüze görüşme ile uygulanmıştır. Ancak ikinci aşamada polikliniğe başvurmayan 34 bireyin verileri telefonla görüşülerek toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: Assesment of sleep quality of individuals over the age of 18 who smoke by the Pittsburgh Sleep Quality Scale, detection of changes in sleep quality one month after smoking cessation and to determine the factors related to sleep quality. In the mean time, we also aimed to underline the importance of sleep quality in smoking cessation which is usually disregarded. MATERIEL METHOD: This work; a study of the type of cross-sectional design in which data are collected in two separate processes (1-before leaving the cigarette, 2-one month after leaving the cigarette). The research area is İzmir Tepecik Education Research Hospital Smoking Cessation Policlinic. 70 individuals applied to the polyclinic during the data collection process. 67 individuals who met the inclusion criteria from these individuals volunteered to participate in the study and participated in the first phase of work. In the second phase of the study; the remaining 50 people were included with the exclusion of 17 persons meeting the exclusion criteria (n=50). The data of the study has been collected in two stages. First stage; The study group, a questionnaire containing demographic variables, and the Pittsburgh Sleep Quality Scale were administered by the investigator in a face-to-face interview at the Smoking Cessation Policlinic. The second phase was carried out one month after the individual left the cigarette. This phase was also conducted with a face-to-face interview at the Pittsburgh Sleep Quality Scale Smoking Cessation Policlinic. But the data of 34 individuals who did not resort to polyclinic in the second phase were collected by telephone interview. FINDINGS: The study group had 56.0% poor sleep quality compared to the PUKI values before leaving the cigarette but 44.0% was good. One month after leaving smoking, 72.0% of the study group had a good sleep quality while 28.0% was worse.