Retinal ven tıkanıklığı hastalarında diğer göz santral kornea kalınlık ile sağlıklı gönüllülerde santral korneal kalınlıklarının optik kohorens tomografi (OCT ) ölçümleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 463986
- Danışmanlar: DR. SEDA KARACA ADIYEKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmamızda 20-90 yaş arası retinal ven tıkanıklığı hastalarının diğer göz kornea kalınlıkları ile sağlıklı gönüllülerin kornea kalınlıklarını oct ölçümleri ile karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 20-90 yaş arası 50 retinal ven tıkanıklığı tanısı almış hasta ve 50 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm olguların ön segment muayeneleri, Snellen eşeli kullanılarak en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri ve Goldmann aplanasyon tonometresiyle intraoküler basınç (İOB) ölçümleri yapıldı. Tüm olguların santral korneal kalınlıkları SD-OCT (Spectralis OCT,Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany) cihazı ile ölçüldü. Tüm analizler SPSS 22.0 paket programı ile gerçekleştirildi. Kategorik değişkenlerin betimlenmesinde frekans ve yüzde, sayısal değişkenler ise ortalama ve standart sapma veya medyan ve minimum-maksimum değerleri kullanılarak betimlendi. Kategorik değişkenler arasındaki ilişki ki-kare ve sayısal değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile incelendi. Bağımsız örnek ortalamalarının karşılaştırılmasında tek yönlü anova testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare measurements of central corneal thickness (CCT) in retinal vein occlusion (RVO) patients and control group aged 20-90 with optical coherence tomography. METHODS: The study included, 50 patient retinal vein occlusion and 50 control group aged 20-90. Of all patients, best corrected visual acuity with using a Snellen chart , anterior segment examination and intraocular pressure (IOP) measurements with Goldmann applanation tonometer were performed. Central corneal thickness (CCT) of all patients were measured with SD-OCT (Spectralis OCT,Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany). All analyzes were performed with the SPSS 22.0 package program. In describing categorical variables, frequencies and percentages, numerical variables were described using mean and standard deviation or median and minimum-maximum values. Relationship between categorical variables was examined by chi-square and numerical variables was examined by Spearman correlation analysis. A one-way ANOVA test was used to compare individual sample averages.